حقیقت نبی
تعداد بازدید : مرتبه

معنای لغوی کلمه « نبوت » ، « پیامبری » است و کلمه « نبیّ » به معنای ، پیامبر می باشد . آنچه که از قول مشهور بدست می اید این است که ریشه هر دو کلمه « نبوت » و « نبی » به معنای خبر است ، خبر هایی که دارای اهمیت زیادی است و فایده بزرگی دارد .و هم چنین نبّی ، بشری است كه برای هدایت انسان‌ها برانگیخته شده تا معارف الهی را بدون واسطۀ انسانی دیگر از خداوند گرفته به مردم برساند.
مسئله نبوت هم دارای فوائدی زیادی است ، خبرهایی که پیامبران الهی برای مردم و بشر می رسانند از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا سعادت و شقاوت بشر در میان است . و بشر باید با شنیدن خبر از کسی که به اصطلاح پیامبر نامیده می شود سعادت دنیا و آخرت خود را با آن تامین کند و خود را از شقاوت و بدبختی در هر دو جهان نجات دهد .
 

با بیانی که ذکر شد . این نکته هم بدست می اید که بین نبوت و رسالت یک نوع رابطه ای وجود دارد ، یعنی آن کسی که به مقام نبوت برگزیده می شود ، وظیفه اش این است که پیام رسانی کند یعنی به عبارت دیگر مقام رسالت و پیام رسانی را دارد .
خداوند متعال می فرماید : «كانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَ مُنْذِرِینَ وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتابَ بِالْحَقِّ.» (1) یعنی مردم در آغاز یك دسته بودند، و تضادى در میان آنها وجود نداشت . بتدریج جوامع و طبقات پدید آمد و اختلافات و تضادهایى در میان آنها پیدا شد، در این حال خداوند، پیامبران را برانگیخت ، تا مردم را بشارت و بیم دهند و كتاب آسمانى ، كه به سوى حق دعوت مى كرد، با آنها نازل نمود، تا در میان مردم ، در آنچه اختلاف داشتند، داورى كند.
پیامبران راه‌های رسیدن به تكامل‌اند و هدف آفرینش را به انسان نشان می‌دهند و انسان‌ها با پیروی از پیامبران، سعادت جاودانه یافته و از گمراهی و رنج و عذاب الهی رهایی می یابند .


منبع :
1ـ سوره بقره آیه 213
طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: نبوت، رسالت، نبی، سعادت، شقاوت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 بهمن 1390 توسط : علی قربانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic