تولد و دوران کودکی رسول الله
تعداد بازدید : مرتبه
تو پست قبلی وعده ها و بشارتهایی که نسبت به آمدن پیامبر آخرالزمان توسط پیامبران گذشته داده شده رو بررسی کردیم.

یکی از شگفتی ها و زیبایی های تاریخ ، ایام به دنیا آمدن حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله بود.هنگام تولد اون حضرت ایوان کاخ کسری به لرزه در اومد و چندین کنگره اون شکسته شد، آتش آتشکده فارس که هزاران سال روشن بود ، خاموش شد.
تمام مظاهر شرک و ظلم در سرتاسر جهان از این واقعه عظیم متاثر شدند .

حضرت محمد هنگام تولد سایه پدر بر سر نداشت و آمنه مادر گرامی حضرت ، او رو پیش عبدالمطلب برای نام گذاری برد.
اولین دایه حضرت کنیز پاکدامنی به نام ثویبه بود که چهار ماه به حضرت شیر داد بعد از ثویبه عبدالمطلب محمد صلی الله و علیه و آله رو به حلیمه سپرد تا به بیابان برده و پرورشش بده.حلیمه سعدیه، ‌بعد از 5 سال رسول خدا  رو به مادرش آمنه تحویل داد. از آن به بعد، ‌محمد(ص) در كنار مادر و جدبزرگوارش عبدالمطلب زندگی میكرد تا اینكه 6 سال از عمر شریفش گذشت.  مادر پیامبر ، او را برای دیدار دائی­های  پدری آن حضرت و زیارت قبر پدر به اطراف مدینه آورد و آمنه در راه برگشت به  مكه، ‌در منزلی به نام «ابواء» بیمار شد و از دنیا رفت.
بعد از اون سرپرستی پیامبر با پدربزرگ بزرگوارش عبدالمطلب بود تا هشت سالگی ، بعد از وفات عبدالمطلب ابوطالب عموی پیامبر سرپرستی اون حضرت رو بر عهده داشت.

پیامبر تو دوران کودکی مثل بزرگسالان موهایش را مرتب می کرد و سر و صورت خود را تمیز نگه می داشت. به غذای کم قانع بود و حریص در غذا خوردن نبود. در همه احوال، متانت بیش از حد سن و سال خودشون داشتند.
از همون کودکی با این برخوردها و منش بزرگوارانه همه رو جذب خود کرده بود.

بیشتر دوران کودکی و نوجوانی رو در کنار عموی مهربانش بود ، ابوطالب در مورد پیامبر میگفت: من هرگز کلمه ای دروغ از او نشنیدم و کارناشایست و خنده بیجا از او ندیدم. او به بازیچه های کودکان رغبت نمی کرد و  در همه حال متواضع بود.


این خلاصه ای از وقایع ایام کودکی پیامبر بود دورانی که محمد با انواع سختی ها و مشکلات دست و پنجه نرم کرد تا برای پیامبری که کار بسیار سخت و دشواری هست آماده بشه و از کودکی سردی و گرمی روزگار چشیده باشه تا بزرگ مرد تاریخ آماده تحولات و دشواری های بعدی باشه.**********************************************************************


کتابهای استفاده شده:

بحارالانوار جلد 15
منتهی الآمال، شیخ عباس قمی، قسمت زندگانی رسول الله
فروغ ابدیت ، آیه الله سبحانی
درسهایى از تاریخ تحلیلى اسلام رسولى محلاتى جلد اول
السیرة النبویة،‌ ابن هشام ،ترجمه سید هاشم رسولی
تاریخ یعقوبی، ‌ترجمه دكتر ابراهیم آیتی
طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: پیامبر اسلام، محمد، عبدالمطلب، ابوطالب، آمنه، حلیمه، دوران کودکی حضرت محمد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 مهر 1391 توسط : حجت ریحانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات