اجداد پیامبر اسلام
تعداد بازدید : مرتبه


رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود :« خداوند مرا پیوسته از صلب پاکان به رحم‌ های مطهر منتقل کرد تا سرانجام به این دنیای شما آمدم. آلودگی جاهلیت هرگز مرا آلوده نساخته است». بحارالانوار، ج85، ص117
پدر و مادر حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلّم و تمام اجداد حضرت  تا آدم علیه السّلام همه یکتاپرست و  مومن بودند و نور آن حضرت در صُلب و رَحِم مشركى قرار نگرفته است.
در کتابهای تاریخی اسامی اجداد پیامبر تا حضرت ابراهیم آمده که زندگی نامه همه اونها مشخص و معلومه.

علامه طباطبایی درمورد دین اجداد پیامبر اسلام می فرمایند: دین حضرت ابراهیم(ع) انشعاب پیدا كرد و به دو شعبه تقسیم گردید: شعبه نخست كه در بنی اسرائیل بود و از حضرت اسحاق گرفته تا حضرت یعقوب، حضرت موسی و حضرت عیسی(ع) را شامل می شد. شعبه دیگر كه در میان اعراب بود و از حضرت ابراهیم(ع) گرفته تا حضرت یسع و ذوالكفل را شامل می شد .
«و اذكر اسمعیل و الیسع و ذوالكفل و كل من الاخیار»سوره مبارک ص، آیه48. و اسماعیل و یسع و ذوالكفل را به یاد آور كه همه از نیكانند.
اینان فریضه حج نیز جزء دینشان بود، بر خلاف شعبه اول كه حج نداشتند و در تورات و انجیل هم اثری از آن نیست .
توضیح اینكه: بزرگ بنی اسماعیل، شخصی به نام «عمرو بن لحی» بود كه ظاهراً با طایفه «تیمها» جنگ و بر آنها غلبه كرد و زمامدار مكه شد و تمام آنها موحد و به دین حضرت ابراهیم (ع) گرویدند، ولی عمرو بیمار شد و به دستور پزشكان جهت تغییر آب و هوا به شامات( سوریه، مسافرت كرد، و تحت تأثیر مردم آن سامان كه بت پرست بودند، بت پرست شده و بت «هبل» را با خود به مكه آورد و مردم را به بت پرستی دعوت نمود، و در نتیجه تمام عربستان بت پرست شدند، به جز اجداد پیامبر اكرم(ص) كه همچنان موحد و به دین حضرت ابراهیم(ع) باقی ماندند، و بدین ترتیب پیامبر اكرم(ص) نیز تا پیش از بعثت متدین به دین حضرت ابراهیم(ع) بودند.665 پرسش و پاسخ در محضر علامه طباطبائی(ره)، ص96ـ97

عبدالمطلب جد بزرگوار رسول الله منادی توحید و یکتا پرستی و مخالف با هر نوع شرک و بت پرستی در مکه بوده،ولی بنا به مصالحی در اظهارعقیده تقیه می‏کرد در اجتماعات ومراسمات بت پرستان شرکت میکرد .
شیخ صدوق(ره) در کتاب اکمال الدین ج 1 ص 171 در این باره میفرماید:
«و کان عبد المطلب و ابو طالب من اعرف العلماء و اعلمهم‏ بشان النبی-صلی الله علیه و آله-و کانا یکتمان ذلک عن‏ الجهال و اهل الکفر و الضلال‏»
عبدالمطلب و ابوطالب از جمله دانشمندانی بودند که بیش ازدیگران دانائی و معرفت در حق رسول خدا(ص)داشتند و چنان‏ بودند که معرفت‏ خود را نسبت‏ به آن حضرت از نادانان و کافران وگمراهان کتمان می‏کردند.
و از اصبغ بن نباته روایت کرده که گوید:ازامیر المؤمنین(ع)شنیدم که می‏فرمود:بخدا سوگند نه پدرم و نه‏ جدم عبدالمطلب و نه هاشم و نه عبد مناف هیچکدام هرگز بتی‏ را پرستش نکردند،بدانحضرت عرض شد:پس آنها چه چیزی راپرستش می‏کردند؟فرمود:
«کانوا یصلون علی البیت علی دین ابراهیم علیه السلام‏ متمسکین به‏».
آنها بر طبق آئین ابراهیم(ع)بسوی خانه کعبه نماز گذارده و بردین او تمسک می‏ جستند .


****************************************************

منابع:
معجم قبائل العرب ج 3 ص 947
تاریخ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، آیتی، ص 21 - 27
بحارالانوار، ج15، ص119
السیرةالنبویه، ج1، ص 150-155-160-113-178
فروغ ابدیت، ج1، ص117 -139 -146
اسدالغابه، ج1، ص 20- 22 
تاریخ الطبری، ج1، ص 501-503
بحارالانوار، ج15، ص144 ح76
محمد خاتم پیامبران، ص72
تاریخ یعقوبی، ج2، ص13

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: اجداد پیامبر، دین اجداد رسول الله، محمد، دین ابوطالب، دین عبدالمطلب، اسلام، ابراهیم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مهر 1391 توسط : حجت ریحانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic