چگونه شاد باشیم؟(1)
تعداد بازدید : مرتبه
سلام
شهادت امام باقر (علیه السلام) را تسلیت میگم
پست قبلی در مورد مرزهای شادی و نشاط بحث کردیم در این پست جواب سوالی را مطرح می کنیم.
اینکه گفته میشه اسلام دین شاد و با نشاطیست اصلاً دین اسلام برای شادابی و سر حال بودن روشهایی هم داره یا نه؟! راهنمایان و پیشوایان دینی برای اینکه پیروانشان زندگی شاد و سرزنده ای داشته باشند چه راهکاری را بیان می دارند؟!
جواب :
انسان دارای نیازهای روحی و روانی زیادی است و با بر آورده شدن این نیازهاست که در زندگی موفق و پیروز خواهد شد و یکی از این نیازها،نیاز به شادمانی و نشاط می باشه که بدون آن،روان آدمی پژمرده شده و دچار یکعده مشکلات روحی و روانی خواهد شد،انسان در زندگی شخصی و اجتماعیش هرچه شاداب و پر تحرک باشه آنقدر زندگی براش زیبا و دلچسب می شه،و قله های موفقیت را راحت تر بالا میره.
تو پست قبلی گفتیم اسلام تنها دینی است که تمام نیاز های آدمی رو در نظر گرفته و برا براورده شدنشون،قوانین وضع کرده و راه رو از چاه نشون داده ،در مورد زندگی با نشاطی داشتن هم حرفی برا گفتن داره و راههایی برا شاد زیستن بیان می کنه، در این گفتار به این راهکارها می پردازیم.

راههای شاد بودن در اسلام:
1- شوخی و مزاح:
یکی از راههای ایجاد شادی و نشاط شوخی و مزاحه،در طول کار های روزمره همونطور که جسم وتن انسان خسته میشه روح و روان آدمی نیز خسته میشه، برای رفع این خستگی نیاز به محرکی بیرونی داره بنام شوخی و مزاح ، پس در واقع مزاح و شوخی نیاز طبیعی بشر هستش،در مورد مزاح و شوخی همونطور که قبلاً بیان کردیم امامان ما بیانات و سفارشاتی داشتن از جمله این سفارشات فرمایش امام صادق (علیه السلام) که یکی از اصحاب حضرت،به نام یونس شیبانی بیان می کنه.
یونس شیبانى میگه: حضرت صادق علیه السلام فرمود: شوخى كردن شما با همدیگر چگونه است؟ عرضكردم: اندك است، فرمود: این گونه نباشید زیرا شوخى از خوش خلقى است، و تو بدان وسیله برادرت را خوشحال و مسرور می كنى، و هر آینه رسول خدا (ص) با كسى شوخى میكرد و میخواست كه او را شاد و مسرور كنه.(کتاب الکافی - مرحوم کلینی - ج2 باب  الدُّعَابَةِ وَ الضَّحِك‏ حدیث 3)

توی کتابهای روایی ما در مورد مزاح کردن حضرات معصومین داستانهایی گفته شده که نشان از این امر مهم دارن از باب نمونه :
روزی پیر زنی از انصار نزد رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) اومد از حضرت خواست تا برای بهشتی شدنش دعاکنه.
ـ حضرت فرمودند: پیر زن وارد بهشت نمی شه
ـ پیر زن زد زیر گریه
ـ حضرت خندیدند و فرمودند : آیا نشنیدی که خداوند می فرماید«إِنَّا أَنْشَأْناهُنَّ إِنْشاءً ***فَجَعَلْناهُنَّ أَبْكاراً »«ما آنان را پدید آورده ‏ایم پدید آوردنى! ***و ایشان را دوشیزه گردانیده ‏ایم»(سوره واقعه آیات35و36)(بحار الانوار جلد 16 ص 295 چاپ بیروت)
حال سوالی در این میان بی جواب مانده است و آن اینکه با اینکه در روایات مذکور نسبت به مزاح و شوخی این همه سفارش شده و از طرف دیگه در روایاتی از مزاح و شوخی بعنوان آفت هیبت و شوکت یاد شده مثلاًً در غرر الحکم از امیر المومنین علی (علیه السلام) چنین روایت شده :«آفة الهیبة المزاح‏»«آفت هیبت و بزرگی مزاح و شوخی کردن است» و روایات دیگه که از مزاح و شوحی پرهیز می دهند.
چطور می تونیم این دو سخن متفاوت رو قبول کنیم؟؟!!
شوخی که مورد نظر اهلبیت (علیهم السلام) پسندیده است شوخی است که دارای این شرایط باشه :
1- در شوخی هایمان از دروغ و کارهای نا صواب بپرهیزیم
چرا که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند:«إِنِّی لَأَمْزَحُ وَ لَا أَقُولُ إِلَّا حَقّا»«من مزاح میكنم ولى جز حق نمیگویم»(مكارم الأخلاق،ص21)
2- حد اعتدال را در شوخی مراعات کنیم
چرا که حضرت امام باقر (علیه السلام) فرمودند:«كَثْرَةُ الْمِزَاحِ تَذْهَبُ بِمَاءِ الْوَجْهِ »«شوخى بسیار آبرو را ببرد»(أصول الكافی/ترجم مصطفوى،ج‏4،ص488)
3-از شوخی های دستی بپرهیزیم
چرا که علمای اخلاق و دانشمندان علوم تربیتی توصیه دارند تا از شوخی های دستی بپرهیزیم و اینکه روایت مذکور از امیر المومنین (علیه السلام)که فرمودند:«آفت هیبت و بزرگی مزاح و شوخی کردن است» بیشتر ناظر به این مساله می باشد.
ادامه دارد...
طبقه بندی: سیره رفتاری پیشوایان، 
برچسب ها: شوخی، مزاح، شادی و نشاط، راهکارهای شاد بودن، شادی و زندگی سالم، راههای اسلام برای شادی،
مطالب مرتبط: مرزهای شادمانی و نشاط،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 آبان 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic