رویشها در پناه غدیر
تعداد بازدید : مرتبه

اینم روز غدیر؛روزی که علی (علیه السلام) به فرمان الهی توسط پیامبر اکرم به عنوان جانشین پیامبر تعیین شد.بحثهای زیادی در مورد خطبه رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در بین شیعه و سنی بوده و الان هم ادامه داره.هدفم از این پست این نیست که در مورد ولایت و معنای اختلافی اون بنویسم و اینکه شیعه میگه "چطور ممکنه پیامبر وقتی از مردم پرسید (آیا من نسبت به جانتان ولایت ندارم؟) مرادش ولایت داشتن باشه اما بعد از اون جمله،وقتی بگه (من کنت مولاه فهذا علی مولاه)مرادش این باشه که هر کس من دوست و رفیق اویم این علی هم دوست و رفیق اوست"؟؟؟؟؟بگذریــــم.

نکته ای که بسیار حائز اهمیته اینه که فاصله زمانی سقیفه و غدیر تقریبا سه ماهه؛یعنی تنها سه ماه از معرفی امام علی (علیه السلام) بعنوان جانشین پیامبر گذشته بود که مردم در سقیفه پیمان روز غدیر رو شکستن.

برای بعضی ها این مطلب قابل هضم نیست که صحابه پیامبر که در قرآن مورد تمجید قرار گرفته ان،پیمانی که در غدیر با علی (علیه السلام) بسته بودن رو به همین زودی بشکنن.

باید عمیقتر فکر کرد.براتون چند مثال عینی می زنم تا مطلب روشنتر بشه.در همین انقلاب خودمون اگه کمی فکر کنیم افرادی رو پیدا می کنیم که بعد از چند سال(کم یا زیاد) اهداف اولیه انقلاب رو فراموش کردن.نمونه اون جبهه مجاهدین خلق مسلمان (منافقین) بود که در اوایل انقلاب در کنار مردم بر ضد شاه و استکبار غرب تلاش میکردن و بعد از چند سال بخاطر دلایلی ، خودشون رو از حرکت مردم کنار کشیدن و کار به جایی رسید که دست به ترور مردم و افراد انقلابی زدن؛یا مثال دیگه اون اولین رئیس جمهور اسلامی ایران بود که بعد از انتخاب شدن،شروع به فاصله گرفتن از اهداف انقلاب و مردم کرد تا جایی که خودشو در پناه استکبار در آورد و شد آنچه که نباید می شد.

مثال دیگه اون رد شدگان آزمون بصیرت سال 88  بود که به اسم قانون گرایی اومدن ولی با اعمال بی قانون و ضد قانونی، مسیرشون رو از راه انقلاب و ملت مسلمان جدا کردن.


همه افرادی که در بالا براتون اشاره کردم زمانی در کنار مردم بودن ولی به دلایلی، خودشون رو با حرکت انقلابی مردم انقلابی نتونستن وفق بدن و شدن ضد حرکت انقلابی مردم.وقتی انقلاب در سال 57 به پیروزی رسید هدفش در وهله اول جاری ساختن احکام الهی و اسلامی بود.بعضی ها تا جاهایی تونستن مردم رو در این راه همراهی کنن ولی بعد یه مدت ، به دلایلی حرکتشون رو کند کردن و از قافله انقلاب عقب افتادن و شدن ضد نظام.

یه دلیل در بین همگی این افرادی که از چرخه انقلاب خودشون رو خارج کردن، مشترکه و اون قدرت طلبی و جاه طلبی و منفعت طلبی بود.

در سقیفه هم قدرت طلبی و جاه طلبی و منفعت طلبی باعث انحراف اسلام از مسیر راستینی شد که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) برای امت اسلام ترسیم کرده بود.

البته در انقلاب خودمون شاهد رویشهایی مبارک بودیم که بجای اون ریزشهای کم ، اتفاق افتاد.الان ما شاهد رویشهایی هستیم که بسیار انقلابی تر از انقلابیون سال 57 هستن.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که روی برگرداندن عده ای از انقلاب اسلامی به معنای از حرکت ایستادن قافله انقلاب نیست فرمودند: برخی افراد به دلایل مختلف همچون احساس خستگی یا تردید در گذشته خود و یا فریفته شدن به لبخند دشمن، از مسیر انقلاب خارج شدند اما در مقابل، به برکت خون شهیدان، رویش های جدید و فراوانی در نسل جوان بوجود آمده که سراسر کشور را لبریز از روحیه ایستادگی، ثبات و عزت کرده است.

غدیر درختی را ایجاد کرد که بشریت همواره به آن نیاز داره و اون داشتن امامه که بشر همیشه می تونه در برابر طوفانها و ناملایمات، در زیر سایه اون درخت پناه بگیره و رویشی سبز و نو داشته باشه.ناملایمات و انحرافات روزگار در اون اثر نمی کنه و کسی که به اون پناه ببره در دنیا و آخرت راه و رسم زندگی الهی رو میدونه.غدیر ادامه بر بهترین راههاست که بشر رو به سر منزل مقصود که همانا عبودیت خداست ، میرسونه.

باشد که ما هم لایق این راه باشیم.

طبقه بندی: امام شناسی،  سیره سیاسی پیشوایان،  مناسبتها، 
برچسب ها: غدیر، ریزشها و رویشها، امام علی، پیامبر اکرم، سقیفه، سال 88، بصیرت، احکام الهی، انقلاب، منافقین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 آبان 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic