کـارتِ دعـوت
تعداد بازدید : مرتبه
بعضی وقتا ما یه مهمونی داریم و برای دوستان، آشناهامون و کلا اوناییکه دوستشون داریم، دعوت‏نامه می فرستیم، بعضی وقتام هست که بر عکس یه عده ای عاشق یه نفر هستن و براش دعوت‏نامه ارسال می کنن.


با خودم فکر می کردم، گفتم این همه کوفی ـ که تا 12,000 کارت دعوت برا امام حسین (علیه السلام) ارسال کردن(1) ـ چه انگیزه ای داشتن؟ اصلاً اوضاع چه جوری بوده که این همه دعوت نامه فرستادن؟ 

اگه یه نگاهی به تاریخ بندازیم، گروه های مختلف، اونم با انگیزه های مختلف برای امام نامه فرستادن که تو ادامه مطلب به اونها اشاره می کنیم.

اولین گروه شیعیان خالص بودن، مثل حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه؛ علتش هم این بود که حکومت رو بنا بر آیاتِ قرآن و روایات، مخصوصِ اهل بیت پیامبر می دونستن، البته این گروه خیلی کم بودن!

دومین گروهی که برا امام نامه نوشتن، عده زیادی از مردم کوفه بودن که بیشتر افراد میان‏سال و پیرِ کوفی بودن که حکومت حضرت امیر (علیه السلام) رو درک کرده بودن و از اون طرف ظلم و ستم اموی ها رو دیده و تحمل کرده بودن، پس امام حسین رو بهترین گزینه برای احیای حکومت علوی می دونستن؛ بخاطر همین بود که دست به قلم شدن و دعوت‏نامه برای حضرت ارسال کردن.

سومین گروه هم عده ای بودن که دنبال مرکزیت کوفه بودن (آخه تو اون دوران بین مرکزیت کوفه و شام درگیری بوده) اینا بهترین شخصیت برای تحقق این هدف رو امام حسین می دونستن؛ بخاطر همین برا حضرت دعوت‏نامه فرستادن.

چهارمین گروه بزرگان قبائل بودن، مثل شبث بن ربعی و دیگران که عمدتاً به فکر منافع خودشون و حفظِ جایگاهِ ریاست خودشون بودن، وقتی سیلِ نامه ها رو دیدن، برای اینکه از قافله عقب نمونن، شروع به نامه نگاری کردن؛ تا اگر حکومت امام حسین تشکیل شد، اونا هم بی بهره نمونن!

اما گروه آخر، توده مردمی بودن که نون رو به نرخ روز می خواستن! وقتی شور و هیجان نامه نوشتن رو دیدن، اونا هم خواستن از قافله نویسندگان عقب نمونن!(2)

حالا که گروه های مختلف و انگیزه های مختلف معلوم شد، تو پست بعدی بهتر می تونیم به بررسی وضعیت سیاسی، اقتصادی و روحی روانی اون موقع کوفه بپردازیم، تا علت قیام کوفی ها بر علیه امام حسین (علیه السلام) بیشتر واضح بشه.


پی نوشت:
1. بحارالانوار، ج 44، ص 344
2. بر گرفته از کتاب‏های "وقعة الطف" و "تاریخ طبری"
طبقه بندی: امام شناسی،  مناسبتها، 
برچسب ها: امام حسین، کوفیان، نامه، ارسال نامه، دوازده هزار نامه، تعداد نامه های ارسالی کوفیان، دعوت از امام حسین، دعوتنامه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 توسط : Sadegh Safa
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات