حرّی به نام حرٍّ
تعداد بازدید : مرتبه
یکی از افرادی در کربلا بود و در رکاب حضرت ابا عبد الله الحسین (علیه السلام) شهید شد حرّ بن یزید ریاحی بود.حرّ از طرف یزید مأمور بود تا با لشکریانش امام حسین رو دستگیر کرده و پیش یزید ببرد.
روز یکشنبه 27 ذی الحجه سال 60 هجری بود که در منزلی به نام (ذوحسم) کاروان ابا عبد الله الحسین (علیه السلام) و لشکر حرّ بن یزید ریاحی به هم رسیدن.به دستور فرزند فاطمة زهرا (علیهم السلام) لشکر حرّ و حتی اسبان آنها که بسیار تشنه هم بودن ، آب داده شد.هر دو گروه به امامت حضرت (علیه السلام) نماز ظهر و عصر رو بجا آوردن و بعد از نماز عصر که حضرت از نیت حرّ آگاه شد به یارانش دستور حرکت داد؛اما حرّ و لشکریانش اجازه پیشروی ندادن.وقتی حضرت دید حرّ نمی گذارد تا کاروان به سوی کوفه حرکت کند دستور داد تا برگردند،اما حرّ این را هم مانع شد.امام در این لحظه بسیار ناراحت شد و فرمود: ای حرّ!مادرت به عزایت بنشیند(این جمله در زبان عرب نوعی اعلام انزجار می باشد)،چه می خواهی؟
رفتار حرّ در مقابل این برخورد امام برای ما درس آموز است.
حرّ گفت:اگر به غیر از شما در این حال با من چنین سخن می گفت در نمی گذشتم! ولی به خدا سوگند که نمی توانم نام مادر شما را جز به نیکی ببرم.
ادبی که حرّ از خود در مقابل امام نشان داد درس آموز است و باید برای ما چراغ راه باشد تا ما هم در مقابل ائمه و بزرگانمان مقوله ادب را رعایت کنیم.
چند روز تا رسیدن لشکر یزیدیان مانده بود؛در طول این مدت حرّ همیشه نماز را به امامت حضرت برگزار می کرد.همین اظهار ادب و فروتنی باعث شد تا در آخرین لحظه حرّ از سقوط نجات پیدا کنه و جزو شهیدان کربلا بشود. 
حالا همین رفتار حرّ رو مقایسه کنید با رفتار غاصبین خلافت غدیر؛ اونا کار رو به جایی رسوندن که امام معصوم رو در کوچه ها با دست بسته برای اخذ بیعت کشان کشان می بردن،در کوچه به حضرت فاطمه زهرا اسائه ادب کردن،درب خانه دخت نبی اکرم رو به آتش کشیدن و ایشون رو در بین در دیوار گذاشتن.
حرّ وقتی روز عاشورا مطمئن شد جنگ لشکر عمر سعد با  امام حسین (علیه السلام) حتمی است با حالتی عتاب آلود و البته تعجب آمیز پرسید:آیا می خواهی با حسین بجنگی؟
ایشان تا آن زمان گمان نمی کردن که لشکریان یزیدی تا به این حد از انحراف برسن.او فکر می کرد واقعا قضیه بحث بیعت گرفتن از امام حسینه،اما در اون لحظه متوجه شد هدف یزید و یزیدیان قتل حسین بن علی (علیه السلام) و شکستن احترام آل الله هستش.
ادبی که حرّ از خود نشون داد او رو به بصیرت رسوند و نشون داد بصیر شدن در سایه تعبد در برابر دستورات دینه.
تعبد به رعایت احترام اهل بیت (علیهم السلام) باعث شد تا حرّ در لحظه بزنگاه و حساس ، بصیرانه تصمیم بگیره و توبه کنه و برگرده و در رکاب حضرت شجاعانه بجنگه و جزو 72 شهیدی بشه که در کنار امام زمان خودش در روزی که دنیا به اونا پشت کرده بود ، از اسلام دفاع کنه.

طبقه بندی: امام شناسی، 
برچسب ها: کربلا، عاشورا، حر، اصحاب، فاطمه، زهرا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic