خمیر مایه مردان آسمانی ...
تعداد بازدید : مرتبه
بر سر سفره غذا برایش خبری دادند دست در غذا و لقمه در دهان ، خشکش زد ای خدا از آنچه می گریختم بر سرم آمد ؟!
همه اطرافیان و غلامانش متحیر که ارباب و رئیس قبیله را چه شده است که چنین بر آشفت، همه مانده بودند که چه جوابی خواهد داد ؟!
اما در این میان شیر زنی برخواست و شویش را ملامت کرد که چه شده است تو را که فرزند پاک ترین پاکان تو را می خواند و تو اجابت نکنی؟!
می خواهی در پیش گاه حضرت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) چه جوابی دهی که چرا فرزندش حسین (علیه السلام) را اجابت نکرده ای؟!!
در این حال بود که به خود آمد و دعوت صلاله رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) را اجابت کرده و به نزد امام حسین(علیه السلام) آمد و چند ساعتی با امام مشغول سخن بود...
وقتی به جمع یارانش برگشت دیدند انقلابی در درون وی اتفاق افتاده است که «رنگ رخساره خبر می دهد ازسر درون».
آیا این همان زهیری است که تا ساعاتی پیش از پیروان عثمان بوده و از حضرت علی (علیه السلام) و اولادش فراری بود تا جایی که نمی خواست با امام حسین (علیه السلام) رو درو شود پس حال چه شده است ؟!
آمد وصیت خود را کرد و زنش را طلاق داد تا با خیالی آسوده و راحت به دنبال معشوق خود حسین بن علی(علیه السلام) برود و جان خویش تقدیم جانان کند.

اكسیر وجود امام معصوم (علیه السلام) چنان مس تیره وجودش را پرارزش كرد كه یكباره همه آنچه را كه سپاه كوفه از دست داده بودند وى بدست آورد.و تنها ظرف چند روز ازحضیض ذلت و خوارى به اوج عظمت و افتخار رسید و از چهره‏ هاى ماندگار عاشورا شد.به جایی رسید که سپر بلای آخرین نماز امام خویش گشت.
همو بود که در یکی از منازل وقتی امام حسین(علیه السلام )خطبه ای خواندند برخواست و گفت:«سخنان تو را شنیدیم،اى پسر رسول خدا،خداوند ما را با گفتار تو هدایت فرمود،اگر دنیا همیشگى بود و ما در آن جاودانه بودیم،باز حركت و همراهى با تو را انتخاب مى‏ كردیم.»
از این جریان نتیجه ها می توان گرفت:
1- وجود امام معصوم مانند کیمیایی است که اگر بر دل مردگانی زنند حیات تازه ای می گیرد و روحی دوباره می یابد واین همان معنای آیه شریفه است که می فرماید: وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ كُلَّ شَیْ‏ءٍ حَی،(انبیاء آیه 30)هر چیز زنده ‏اى را از آب قرار دادیم .که از وجود امام معصوم به آب تعبیر شده است.
که این آب حیات(وجود امام معصوم) در هرعصری جاری و ساری است،حیات بستگی به این دارد که زمین دلمان را با گناه شوره زار کرده ایم یا نه ؟تا قابلیت هدایت را از دست نداده باشد.
2- نمی دانم چقدر با نهج البلاغه آشنایی دارید یا نه؟
حضرت علی (علیه السلام) در در یکی از فرمایشات گهر بارشان چنین می فرمایند :«فِی تَقَلُّبِ الْأَحْوَالِ عِلْمُ جَوَاهِرِ الرِّجَالِ»«در دگرگونى روزگار،گوهر شخصیّت مردان شناخته مى‏ شود»(نهج البلاغه کلمات قصار،قصار 204 فیض)
رودکی شاعر نامی پارسی می نویسد:
اندر بلاى سخت پدید آید            فضل و بزرگ مردى و سالارى
شاعری ناشناخته می گوید:
دگرگونی حال و وضع زمان            نشان مى‏ دهد گوهر مردمان‏
تاریخ نمونه هایی از دگرگونی ها و انقلاب ها بسیار سراغ دارد و در این دگرگونی ها نشان از جوهره و خمیر مایه مردان زیادی را به خود دیده است و برا ی درس و عبرت آموزی ما از آنها زیاد یاد می کند.
از جمله نهضت عاشورایی امام حسین(علیه السلام) که در آن جوهره مردان زیادی را نشان داد که یا در جبهه کفر و نفاق ماندند و بر روی صلاله رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) شمشیر کشیده و خون ایشان را ریختند و یا به یاری فرزند رسول خدا شتافتند و جان خویش را فدای عزیز تر از جان کردند.
حال اگر در این دور و زمانه اگر فرزند رسول خدا ظهور کند چند درصد مان مثل زهیر و حر و... دیگران خواهیم شد و چند درصدمان در مقابل امام خویش خواهیم بود والله العالم...
طبقه بندی: سیره رفتاری پیشوایان،  امام شناسی، 
برچسب ها: زهیر، کربلا، نماز ظهر عاشورا، امام معصوم، نیاز به امام، توبه، ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 دی 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات