محبت و دوستی (1)
تعداد بازدید : مرتبه

ازدوستان بخاطر وقفه پیش آمده در نگارش مطالب عذر خواهی می کنم...

نمی دانم چه مقدار سریال های رسانه ملی را دنبال می کنید یا نه؟سریال « زمانه » یکی از اون سریالهایی است که این روز ها از شبکه سه سیما در حال پخش می باشد. کاری به خود سریال و نقد آن ندارم با توجه به ظاهر و نمود سریال، می خواهم «دوستی و محبت»را در سیره پیشوایان دینی بررسی کنم.

محبت اهمیت زیادی در زندگی انسانها دارد،عشق و محبت در اولین جلوه خود بصورت عشق ظاهری و محبت به زن و فرزند و امور مادی جلوه گری می کند، و در تداوم چنان قدرتی دارد که انسان را به عشق آسمانی برساند. در این صورت عشق و محبت مانند ریسمان محکمی است که انسانها را به خدا پیوند می دهد.

از دیدگاه پیشوایان دینی محبت بیشترین نقش را در روابط اجتماعی انسانها دارد،و پایه و اساس و بلکه ثمره اجتماعات بشری می باشد و این مساله در خانواده بیشترین بروز و ظهور را دارد تا جایی که
خداوند متعال در سوره روم آیه 21 می فرماید: «وَ مِنْ ءَایَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكمُ مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُواْ إِلَیْهَا وَ جَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً  إِنَّ فىِ ذَالِكَ لاََیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ»«و از نشانه‏ هاى او اینكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید،ودرمیانتان مودّت و رحمت قرار داد در این نشانه‏ هایى است براى گروهى كه تفكّر مى ‏كنند!»اینکه بعد از ازدواج چنان محبت و مودتی بین عروس و داماد ایجاد می شود که اگر بدور از شیطنتهای دیگران باشد گسستنی نیست.

محبت و مودت در تحقق برنامه ها و اهداف دین اسلام تا حدی موثر می باشد که امام صادق (علیه السلام) دین را چیزی جز محبت نمی داند،فضیل بن یسار می گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم: آیا حب و بغض از ایمانست؟حضرت فرمودند:«هَلِ الْإِیمَانُ إِلَّا الْحُبُّ وَ الْبُغْض‏»«مگر ایمان چیزى غیر از حب و بغض است؟ سپس این آیه( آیه7 سوره حجرات) را تلاوت فرمود: «خدا ایمان را محبوب شما كرد و آن را در دل شما بیاراست و كفر و نافرمانى و عصیان را ناپسند شما كرد. آنانند هدایت یافتگان»(کتاب كافی، ج‏2، ص: 125 ).

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز می فرمایند:«رأس العقل بعد الایمان باللَّه التّودّد الى‏ النّاس‏»«اساس عقل پس از ایمان بخداى تعالى دوستى با مردم‏ است»(بحار الانوار ج74 ص392).

حضرت علی (علیه السلام) محبت راسودمندترین گنج ها دانسته و می فرمایند :«انفع‏ الكنوز محبّة القلوب.»«سودمندترین گنجها دوستى دلهاست‏»(غررالحکم)

طبقه بندی: سیره رفتاری پیشوایان، 
برچسب ها: محبت، دوستی، عشق، محبت از منظر اهلبیت ع، محبتهای سازنده، دوستی پسر و دختر، سریال زمانه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 بهمن 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic