بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا میلاد مبارک امام حسن عسکری (علیه السلام) ، یازدهمین امام شیعیان را تبریک عرض مینمایم.


امام حسن عسکری (علیه السلام) چنانچه از واژه "عسکر" پیداست ، در یک محیط نظامی (در عربی عسکر یعنی نظامی) ، زندگی یا بهتر بگوییم ، زندانی بودند . ایشان در طول 28 یا 29 سال زندگی ، 6 سال را بعد از شهادت امام هادی (علیه السلام) به امامت پرداختند . نکته ای که در مورد ایشان حائز اهمیت است این است که ایشان حلقه اتصال شیعه به دوران غیبت صغری است ؛ یعنی تا آن زمان همواره امامان معصوم (علیهم السلام) ، در دسترس شیعیان بودند ، لکن بعد از ایشان قرار بود امام بعدی (امام مهدی علیه السلام) به غیبت بروند و باید شیعیان را برای این دوره طولانی (غیبت) آماده میکردن . عملکردی که امام حسن عسکری در این رابطه داشتند بسیار دقیق و هوشمندانه بوده است . تصوّر بفرمایید ، اقلیّت شیعه را چگونه در جامعه تسنّن اموی و عباسی از هضم شدن و همچنین خطرات جانی که بسیار جدّی نیز بودند ، می توان حفظ کرد ؟

امام حسن عسکری با تأسّی به امام هادی (علیهم السلام) از سیستم وکلا استفاده کردند و این سیستم را توسعه و بسط دادند . منظورمان از "سیستم وکلا" این است که امامین هادی و عسکری علیهم السلام) که معروف به امامین عسکریین بودند ، وکلایی را برای شیعیان تعیین کردند که توسط آن ها ، شیعیان با ائمه هدی (علیهم السلام) ارتباط داشته باشند و ارتباط شعیان با امام قطع نشود . شیعیان بصورت بسییار جدّی از سوی حکومت مرد تهدید جانی بودند بسیار اتفاق می افتاد که حکومت با بهانه های واهی ، شیعیان را زندانی می کردند و مورد آزار و اذیت قرار می دادند .

کار دیگری که امام عسکری (علیه السلام) انجام دادند ، ارتباط با شیعیان از طریق نامه و مکاتبات بود که در این زمینه نیز ایشان بسیار هوشمندانه عمل میکردند . امام همیشه مراقب بودند بهانه به دست دژخیمان حکومتی ندهند تا جان و مال شیعه در امان باشد . مقوله تقیّه نیز از همین زمان در بین شیعیان گسترش پیدا کرد .

امام حسن عسکری (علیه السلام) در زمانی میزیستن که حکومت عباسی بسیار تضعیف شده بوده و این باعث میشد تا حکومت به ایشان (علیه السلام) بعنوان یک رقیب بنگرد و ایشان را مورد ظلم و ستم قرار دهد ؛ اصولا هر وقت حکومت وقت تضعیف میشد به ائمه ظنین شده و با ایشان رفتار بسیار خشن و بدی داشتن .

امروز هم دشمن از ضربه زدن به این همام دست بردار نیست . نمونه بارز آن ، عمل وقیحانه انفجار حرم مقدّس این دو امام بود . دشمن با این کار خواست بگوید ما با دین شما مخالفیم و اگر کسی مخالف دین بود از او حمایت میکنیم ، لکن همه این وعده و وعید ها دروغی بیش نیست .


طبقه بندی: امام شناسی، 
برچسب ها: امام حسن عسکری، سامراء، غیبت، شیعه، وکلاء، مکاتبه، امام هادی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 اسفند 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic