دعا ، سلاحی کارا
تعداد بازدید : مرتبه

بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از شهادت امام حسین (علیه السلام) در کربلا ، وضعیت جامعه دینی به طور شگرفی متحوّل شد و گویی زلزله ای در آن رخ داده باشد ؛ چرا که خلافت فردی مانند یزید که میرفت کاملا مورد تأیید قرار بگیرد و مجسمه اسلام و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شود ، به یکباره از سوی فردی که خود منسوب به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) بود مورد اعتراض قرار گرفت ، تا جائیکه حتی نوزاد شش ماهه نیز در راه اعتراض به اسلام یزیدی شهید شد .

هر خواننده و شنونده ای در طول تاریخ ، از این حرکت عظیم به فکر فرو می رود که "چه شده بود که حتی نوزاد شش ماهه نیز در خط اعتراض و جنگ بود؟" . حرکت عظیم کربلا دشمنان و بدعتگرایان را به کمایی طولانی برد تا باعث شود ، نه تنها در آن روز پایه های حکومت باطل اموی سخت مورد تهاجم قرار بگیرد ، بلکه برای نسلهای بعدی دینداران نیز ، این یک استراتژی بشود که هرگاه لازم باشد ، برای حفظ دین باید از همه چیز گذشت حتی زن و فرزند شش ماهه .

حرکت کربلا با استراتژی بجای امام سجاد (علیه السلام) به تمام دورانهای تاریخ منتقل شد تا آیندگان هدف امام حسین (علیه السلام) را بشناسند و راه را بیراهه نروند .

امام سجاد (علیه السلام) در زمانی می زیستند که حکومت اموی ضعیف شده بود و افراد و حکومتهای مختلفی وارد عرصه سیاست شده بودند مانند عبد الله ابن زبیر در مکه و مختار سقفی در کوفه .

هر یک از این گروهها هدف خاصی رو داشتن و طبق هدف خودشان حرکت میکردن . در این میان البته مختار از امام سجاد (علیه السلام) خواست تا وی را تأیید کنند تا قیامش رنگ دینی بیشتری بگیرد . امام دو موضع متفاوت داشتند که نشان میدهد یکی از آن مواضع مصلحتی بوده و مراد اصلی امام سجاد (علیه السلام) چیز دیگری بوده است . امام از سویی حرکت مختار را تأیید نکرد و از سوی دیگر وقتی سر عبید الله ابن زیاد را مختار به محضر امام سجاد فرستاد ، امام برای مختار دعای خیر کرد ؛ و این نشان میدهد که عدم تأیید حرکت مختار در ابتدا ، مصلحتی بوده است .

امام سجاد (علیه السلام) با اسلحه دعا و ادعیه به جنگ بنی امیه ای رفت که در مقابل امام سجاد (علیه السلام) و معارف ایشان چیزی برای گفتن نداشتند .

نکته ای که در مورد امام سجاد (علیه السلام) و مختار شاید مورد سوال قرار بگیره این است که چرا امام از قیام مختار اعلام حمایت نکردند ؟

در این مورد باید به چند نکته توجه داشت : امام در مدینه ساکن بودند و آنجا تحت سیطره بنی زبیر بود که آنان بدنبال کوچکترین بهانه برای مجازات ائمه اطهار (علیهم السلام) و شیعیان مظلوم بودند . از سوی دیگر وجود سه دولت (بنی زبیر ، مختار ، بنی امیه) باعث ایجاد تفرقه و خطر خارجی برای امت اسلامی میشد و رسالت روشنگری را نداشت . از سوی دیگر حرکت مختار با اینکه ابتدا با شعار خونخواهی از قاتلان اباعبد الله الحسین (علیه السلام) آغاز شده بود اما در ادامه دچار انحرافاتی شد که در تاریخ موجود است از قبیل تفکر کیسانیه .

بنابراین امام سجاد (علیه السلام) با اتخاذ روشی بسیار هوشمندانه و در عین حال روشنگرانه ، هم واقعه کربلا و عاشورا را به گوش تاریخ رساند و هم با ارائه معارفی بلند ، جامعه را از بی هویتی ، که منشأ آن وجود حکومتی مانند بنی امیه بود نجات داد . جالب است بدانیم همین گسترش معارف و کار فرهنگی امام سجاد (علیه السلام) باعث شد تا فضا برای انقلاب فرهنگی امام باقر و صادق (علیهم السلام) آماده شود .

برچسب ها: امام سجاد، دعا، مبارزه، مختار، فرهنگی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 اسفند 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic