حقوق غیر بشری
تعداد بازدید : مرتبه

بسم الله الرحمن الرحیم

حقوق بشر؛ کلمه ای که این روزها بسیار متمسک قرار می گیرد؛ فردی هم به اسم احمد شهید، مدتی قبل به عنوان ناظر حقوق بشر به کشورمان ایران آمد تا از وضعیت حقوق بشر در ایران گزارشی تهیه کند و در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد آنرا ارائه دهد.

فارغ از اینکه گزارش احمد شهید آیا یک گزارش صرف حقوق بشری بوده یا مطامع و خواسته های سیاسی عده ای از کشورهای غربی در آن دخیل بوده؟ تنها به مبنای این گزارش خواهم پرداخت.

اعلامیه ای که امروز به اعلامیه حقوق بشر معروف است بعد از جنگ جهانی دوم که ملتها از جنگ خسته شده بودند، به منظور سامان دادن به وضعیت زندگی فرد و اجتماع انسانی پدید آمد. نویسندگان این اعلامیه، موادی را آماده کردند و آنرا به رأی اعضای سازمان ملل متحد گذاشته شد که بعد از تصویب، در مورد اعضای سازمان ملل متحد لازم الاجرا باشد.

این اعلامیه مشتمل بر مواد خوبی است لکن با توجه به اینکه توسط عده ای از کشورهای غربی تنظیم شده بود و بر مبنای باورهای غربی پایه گذاری شده بود در پاره ای از مواد برای کشورهای غیر غربی و نیز افرادی در خود غرب ایجاد مشکل کرد.

به این ماده توجه فرمایید:


ماده ی ۱۸:هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

مشکلی که این ماده دارد عدم احترام به ادیان و آموزه های آن است زیرا ادیان را بازیچه قرار داده و برتری را به انسان داده تا هر چه بخواهد با دین بکند در حالی که طبق نگاه انسان دیندار برتری از آن کسی که انسان و جهان را آفرید و برای انسان برنامه ای برای زندگی به نام دین فرستاد.

یا در مسئله آزادی فردی، انسان را از هر قید و بندی رها میداند، در حالی که فرد دیندار خود را در بند قیودی بنام دین می گذارد و نمی خواهد خود را رها از قیود الهی بداند.حقوق بشر امروز، بر خلاف ادعایش، اعلامیه ای غیر بشری است زیرا حق دینداران را که اکثریت مردم دنیا را شامل می شود پایمال کرده است و بر این کار خود مباحات و اصرار می کند.

طبق آموزه های اسلام، فرد مسلمان آزادی را تا جایی برای خود قائل است که اولا خدا اجازه چنین آزادی را بدهد و نیز برای اجتماع مضر نباشد؛ در حالی که در اعلامیه حقوق بشر نه اجازه خدا محترم شمرده است و نه متضرر بودن اجتماع لخاظ شده است. آموزه های قرآن و نیز پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) در این مورد راهگشاست؛ زیرا کسی که به قرآن و احادیث رجوع اندکی داشته باشد متوجه خواهد شد که حقوق بشری را اسلام و پیامبر برای بشر تکمیل کرده است و اعلامیه امروز حقوق بشر جز مشتی سخن با گرایش مسیحی نیست.

آیه 32 سوره مبارکه مائده(1)، آیه 13 سوره مبارکه حجرات(2)، آیه 8 سوره ممتحنه (3)و دیگر آیات و نیز از بین خیل انبوه روایات به چند روایت بسنده می کنم:

 امام امیر مومنان علی (ع):ای مردم ! آدم برده و کنیز به دنیا نیاورده است . همانا همه مردم آزادند.(4)

امام صادق (ع):هر کس خود را عمدا بکشد، جایگاه او همیشه در دوزخ خواهد بود. ( حرمت شدید خودکشی نشان حق حیات انسان هاست).(5)

امام امیر مومنان علی (ع):هر کس به بندگان خدا ستم کند ، خداوند پیش از بندگانش دشمن او خواهد بود و کسی که خداوند دشمن او باشد ، دلیلش را باطل می سازد و با او به جنگ می پردازد ، تا دست از ظلم بردارد ، یا توبه کند ُ و هیچ چیزی در تغییر نعمت های خدا و تعجیل انتقام و کیفرش ، از اصرار بر ستم سریع تر و زودرس تر نیست . چرا که خداوند ، دعا و خواسته مظلومان را می شنود و در کمین ستمگران است.(6)

همه این روایات و دیگر روایات که در منابع اخلاقی بسیار زیاد هم هستند، یکی از بهترین مراجع شناخت حقوق بشر است؛ حال شما به احادیث، سیره را هم اضافه کنید.

 

------------------------------

منابع:

(1) أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْس أَوْ فَسَاد فِی الأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعاً.

(2) یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَر وَأُنثَی وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَاللَّهِ أَتْقَاکُمْ.

(3) لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ.

(4) الکافی ، ج۸ ، ص ۶۹

(5)  من لایحضره الفقیه ، ۴/۹۵

(6)نهج البلاغه ، ص۹۹۶ ، نامه ۵۳

طبقه بندی: سیره سیاسی پیشوایان، 
برچسب ها: اسلام، دین، آیه، حقوق، بشر،
مطالب مرتبط: رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 اسفند 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic