علی اکبر الگویی جوان
تعداد بازدید : مرتبه
بسم الله الرحمن الرحیم
یازدهم ماه شعبان، سالروز ولادت حضرت علی اکبر، جوان کربلاست. این روز مبارک را خدمت تمامی دوستداران اهل بیت(علیهم السلام) بالاخص جوانان عزیز، تبریک عرض می کنم.
حضرت علی اکبر دارای فضایل بسیاری بودند. ایشان دست پرورده حضرت ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) بودند و ایشان علی اکبر را برای روزهای سخت تربیت کرده بودند. تربیت صحیح حضرت امام حسین(ع)، در کربلا بوضوح در رفتار جناب علی اکبر دیده میشد؛ هنگامی كه اباعبد الله الحسین علیه السلام در كاروان خود حركت به سمت كربلا می كرد، حالتی به حضرت(ع) دست داد بنام نومیه و در آن حالت مكاشفه ای برای حضرت(ع) رخ داد، از آن حالت كه خارج شد استرجاع كرد: و فرمود: «انا لله و انا الیه راجعون » علی اكبر(ع) در كنار پدر بود، و می دانست امام بیهوده كلامی را به زبان نمی راند، سئوال نمود، پدرجان چرا استرجاع فرمودی؟: حضرت بلادرنگ فرمود: الان دیدم این كاروان می رود به سمت قتلگاه و مرگ درانتظار ماست، علی اكبر(ع) سئوال نمود: پدر جان مگر ما بر حق نیستیم؟ حضرت فرمود: آری ما بر حق هستیم. علی اكبر (ع) عرضه داشت: پس از مرگ باكی نداریم.
البته در کربلا از این نوع رشادتها کم نیست، لکن آنچه مهم است این می باشد که حضرت علی اکبر(س) با رشادتهای خود، الگویی مناسب را برای جوانان عاشورایی معرفی کرد. ایشان اولین شهید بنی هاشم در کربلاست و جنگ آوری ایشان، رعبی بزرگ را در دل یزیدیان انداخت. نوشته اند: ایشان در دو مرحله جنگید. در مرحله اول 120 نفر از یزیدیان را به درک فرستاد، تشنه از نبرد به سوی پدر آمد و جرعه ای آب خواست. در اینجا به دوگونه نوشته اند. عده ای نوشته اند: حضرت با حزنی جانکاه فرمودند: پسرم! بجنگ که زمان زیادی نمانده تا جدت رسول الله(صلی الله علیه وآله و سلم) را زیارت نمایی. و عده ای نوشته اند: حضرت فرمود: ای فرزندم! زبانت را بیاور؛ پس علی اکبر زبان خود را در دهان حضرت ابا عبد الله(علیه السلام) گذاشت و بعد حضرت امام حسین(ع) انگشتر خویش را به ایشان بخشید و به جناب علی اکبر فرمودند:انگشتر را در دهان خود برگذار و برگرد به میدان جنگ. حضرت علی اکبر بدون هیچ حرفی و اعتراضی یا گله ای، با تمام توان به میدان برگشت. نوشته اند: ایشان این بار نیز 80 نفر از لشکر کفر را کشت.
حضرت علی اکبر در خلق و خوی و قیافه، شبیه ترین فرد به پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله و سلم) بود.
حضرت علی اکبر، اولین شهید از شهدای بنی هاشم بود؛ و این نشان میدهد که ایشان چه حس مسئولیتی در برابر امام زمان خود و حفظ دین داشته اند.
الگو بودن حضرت علی اکبر به این است که خود را در جبهه مقدم حق علیه باطل بدانیم و همیشه برای امام زمان خود، آماده جانفشانی باشیم.
الگو بودن حضرت علی اکبر به این است که در برابر باطل از همه هستی خود مایه بگذاریم و هیچ اعتراضی به سختی راه نداشته باشیم و به دشمن پشت نکنیم.
الگو بودن حضرت علی اکبر به این است که عافیت طلبی در دنیا را رها کنیم و دل به دریای حق بزنیم.
طبقه بندی: سیره رفتاری پیشوایان، 
برچسب ها: امام حسین، علی اکبر، جوان، ولایت، امام زمان، کربلا، عاشورا،
مطالب مرتبط: رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 خرداد 1392 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات