آیه رجعت
تعداد بازدید : مرتبه
بسم الله الرحمن الرحیم
برای بررسی صحیح رجعت، باید از منابع موثق و مورد قبول همگان استفاده کرد. قرآن بهترین گزینه برای این منظور می باشد و بایستی نظر قرآن را در مورد رجعت جویا شد؟
در مورد دلالت آیات بر رجعت، نظرات متفاوتی وجود دارد؛ چرا که عده آیات دالّ بر این حقیقت، از نظر علما، مختلف است. علامه مجلسی در بحار الانواربیش از 130 آیه، طبسی در کتاب الشیعة و الرجعة 76 آیه، آیت الله حائری یزدی 72 آیه در کتابالزام الناصب و شیخ حرّ عاملی در کتاب الایقاظ من الهجعة 64 آیه را ذکر کرده است.
اما آنچه باید متذکر شد ظاهرا بیش از یک آیه که با صراحت تمام بر حقیقت رجعت اشاره بدارد وجود ندارد.آیه 83 سوره مبارکه نمل ظاهرا صریح ترین آیه دالّ بر رجعت است که که غیر از رجعت نمی تواند معنایی دیگر داشته باشد(الله اعلم).
آیه مزبور می فرماید: [به یاد آور] روزی را که از هر امّتی، گروهی از کسانی را که آیات ما را تکذیب می­کردند، محشور می­کنیم، سپس آن­ها متوقف می­شوند.[1]

اینکه آیه می فرماید (از هر امتی، گروهی را محشور می کنیم) ظاهرا نمی تواند معنایی غیر از رجعت داشته باشد؛ زیرا نمی تواند بر روز محشر و قیامت دلالت کند. اینکه گروههای خاصی اجازه محشور شدن بیابند، قطعا آیه را از دلالت بر "قیامت" دور می کند.
مرحوم علامه طباطبایی نیز در ذیل آیه 47 سوره مبارکه کهف، می فرماید:ظاهر، این است که این حشر مربوط به حشر در قیامت نیست؛ زیرا این حشر بعضی از هر امّت است، نه همه امّت­ها و در مورد حشر همگانی قیامت خداوند فرموده است: «همه را محشور می­کنیم و کسی را جا نمی­گذاریم».[2]
در همین مورد ابو بصیر از امام باقر(علیه السلام) روایت می کند: آیا اهل عراق، رجعت را انکار می­کنند؟ عرض کردم: آری! فرمود: آیا قرآن نمی­خوانند که می­فرماید: «و روزی که ما از هر امّتی گروهی را محشور می­کنیم؟».[3]
آیات دیگری نیز ادعا شده اند که دلالت بر رجعت کند؛ لکن حق این است که دلالت آن آیات بر رجعت، صراحت ندارد و بر امور دیگری از جمله حکومت حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، قیامت، رجعت در امت های گذشته حمل می شود.

پی نوشتها:
[1]. سوره نمل: 83. «وَ یَوْمَ نحَْشُرُ مِن كُلّ‏ِ أُمَّةٍ فَوْجًا مِّمَّن یُكَذِّبُ بَِایَاتِنَا فَهُمْ یُوزَعُونَ»
[2]. المیزان، ج5، ص397. و ظاهرالآیة انّ هذا الحشر فی غیر یوم القیامة لأنّه حشر للبعض من کل أمّة لا لجمیعهم و قد قال الله تعالی فی صفة الحشر یوم القیامة: «و حشرنا هم فلم نغادر منهم احدا»
[3]. بحار الأنوار، ج53، ص40، ح6؛ مختصر بصائر الدّرجات، ص 25. «هل ینکرون اهل العراق الرّجعة؟ قلت: نعم. قال: أ ما یقرؤون القرآن وَ یَوْمَ نحَْشُرُ مِن كُلّ‏ِ أُمَّةٍ فَوْجًا»

طبقه بندی: امام شناسی، 
برچسب ها: رجعت، قرآن، علامه طباطبایی، امام باقر، پیامبر، ا ما یقرؤون القرآن و یوم نحشر من کل امة فوجا،
مطالب مرتبط: رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 تیر 1392 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic