بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال در آیه ۱۶۳ سوره مبارکه انعام به پیامبرش(صلی الله علیه و آله و سلّم) دستور می‌دهد بگوید: «لا شرِیك لَهُ وَ بِذَلِك أُمِرْت وَ أَنَا أَوَّلُ المُْسلِمِینَ»[۱] در این آیه شریفه خداوند رسول خود را اولین مسلمان معرفی کرده است. با توجه به اینکه به اعتقاد ما مسلمانان تمام انبیاء ادیان آسمانی، مسلمان بوده‌اند: «شَرَعَ لَکُم مِّنَ الدِّینِ مَا وَصَّی بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَی وَعِیسَی»[شوری/ ۱۳] [۲] «مَا كَانَ إِبْرَاهِیمُ یَهُودِیًّا وَلاَ نَصْرَانِیًّا وَلَكِن كَانَ حَنِیفًا مُّسْلِمًا»[آل عمران/۶۷] [۳]

آری دین تمام انبیاء الهی(علیهم السلام)، اسلام بوده است و تمامی انبیاء مسلمان بوده‌اند؛ لکن اسلامی که ایشان برای مردم زمان خود تبلیغ کرده بودند با توجه به سطح مخاطب‌شان، دارای سطوح و ورژن‌های مختلفی بوده است.

آنچه که مهم می‌نماید این است که پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلّم) با اینکه آخرین پیامبر بوده است، در آیه ۱۶۳ سوره انعام طلایه‌دار مسلمانان معرفی شده است؛ مسلمانانی که در بین آنها تمامی انبیاء الهی نیز هستند و ایشان همگی از لحاظ تاریخی قبل پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلّم) بوده‌اند. پس نتیجه گرفته می‌شود مراد باری تعالی از اولویّت، چیزی فراتر از سبقت تاریخی بوده است.

به نظر می‌رسد مراد خداوند متعال، اولویّت رتبی بوده است؛ بدین معنا که رتبه حضرت بالاترین رتبه است و ایشان سرسلسه مسلمین می‌باشد. این معنا در امور دیگری نیز اثبات شده است؛ چنانچه عنوان "اشرف مخلوقات" به ایشان داده شده است؛ و نیز اول کسی که در قیامت محشور و زنده خواهد شد ایشان خواهد بود؛ و نیز همین قرآن مبارک حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) را اسوه حسنه برای انسان معرفی می‌کند. تمامی این عناوین بی‌سابقه بوده است و مختص رسول خدا بوده است.


پی‌نوشت‌ها:
[۱] «همو که شریکی ندارد، و به این فرمان یافته‌ام و من اوّلین مسلمانم»
[۲] «برای شما از دین چیزی را تشریع کرد که نوح را به آن توصیه نمود و نیز آنچه را به تو وحی کردیم و آنچه را که ابراهیم و موسی و عیسی را به آن توصیه نمودیم»
[۳] «ابراهیم نه یهودی بود و نه نصرانی مسیحی، بلكه حق‏گرایى مسلمان بود»

برچسب ها: رهروان ولایت. اعتقادات، مشاور ازدواج، خانوادگی، ولایت فقیه و حکومت اسلامی، احکام، قرآن و حدیث، سبک زندگی اسلامی،
مطالب مرتبط: رهروان ولایت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 اسفند 1392 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic