رسول گرامی اسلام مظهر جواد
تعداد بازدید : مرتبه

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلّم) بسیار اهل جود و کرم بودند؛ تا جائی که حضرت فرمود: «آیا می‌خواهید بخشنده‌ترین بخشنده‌ها را معرفی کنم؟ اصحاب گفتند: آری. پس حضرت فرمود: خداوند متعال بخشنده‌ترین بخشنده‌ها می‌باشد و من در میان بنی آدم بخشنده‌ترین هستم»[۱]

سفره‌ای که حضرت برای بشریت انداخت بسیار رنگین‌تر از سفره‌های غذای مهمانی‌های مجلل این دنیایی بود؛ برای اینکه این حضرت(صلی الله علیه و آله و سلّم) بودند که بشریت را به سوی سعادت رهنمون کردند و چراغ راه رسیدن به خدا را برای بشر افروختند.

حضرت حقایق را نسبت به مخاطب سنجیده و ارائه می‌کردند. در این رابطه مرحوم کلینی از امام صادق(علیه السلام) نقل می‌کند: آن حضرت با هیچ کس به اندازه عمق فکر خود -پیامبر- سخن نگفت [بلکه به قدر درک و عقل مخاطب ایراد سخن کرد] [۲] این عمل بدان خاطر بود که رسالت ایشان چنین ایجاب می‌کرد؛ زیرا مأموریت ایشان رساندن پیام خدا و تربیت اسلامی مردم بود و برای این کار بایستی مبلّغ با سعه صدر و زبانی لیّن آنگونه که مناسب مخاطب است باید سخن بگوید.

یکی از بارزترین نمونه‌های بخشش حضرت(صلی الله علیه و آله و سلّم)، عفو بزرگوارانه زنی بود که آن حضرت را مسموم کرده بود. 

از امام باقر (ع) روایت شده که آن حضرت فرمود: آن زن یهودی را که پاچه گوسفندی را زهرآلود نموده بود و به خورد آن حضرت داد، نزد رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) آوردند، پیامبر خدا به او فرمود: چرا این کار را کردی؟ زن یهودی درجواب رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) گفت: با خود گفتم اگر محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم) پیامبر خدا باشد، این غذای مسموم به او زیانی نمی‌رساند، و اگر سلطان و امیر باشد، مردم را از دست او راحت می‌کنم.

یک نمونه زیبای دیگر:

«شخص فقیری تصمیم گرفت نزد عبیداله بن عباس برود و مشکلات مالی خود را با او در میان بگذارد و از او درخواست مساعدت نماید، ولی اشتباه کرد و به حضور پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) آمد به تصور اینکه او عبیداله است و گفت: من تقاضای کمک از شما دارم به من کمک کن امیدوارم خداوند به شما روزی دهد، شنیده‌ام که عبیداله بن عباس هزار درهم به افراد فقیر می‌دهد و از آنها عذرخواهی هم می‌کند.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: من کجا و عبیداله کجا؟. شخص فقیر گفت: تو کیستی از جهت حسب یا زیادی مال و ثروت؟ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: من دارای هر دو جهت هستم. شخص فقیر گفت: شخصیت و حسب هر انسان به نیکوکاری و جوانمردی او است؛ وقتی که چنین بودی دراین صورت دارای حسب خواهی بود. پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) دو هزار درهم به او داد و عذر خواهی کرد.
شخص فقیر گفت: اگر تو عبیداله نباشی، بهتر از او هستی، و اگر عبیداله هستی امروز تو بهتر از دیروز تو است. پیامبر اکرم
(صلی الله علیه و آله و سلّم) هزار درهم دیگر به او داد.
شخص فقیر گفت: اگر تو عبیداله هستی، سخاوتمندترین مردم زمان می‌باشی، فکر می‌کنم تو در میان جمعیتی که در میانشان محمد است، تو را به خدا بگو بدانم تو خود محمد
(صلی الله علیه و آله و سلّم) نیستی؟ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: چرا، من خود محمد هستم. شخص فقیر گفت: سوگند به خدا که اشتباه نکردم، ولی در وجودم شک و تردید داشتم، چراکه این جمال زیبا و درخشان، جز پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) یا از عترت پاک او نمی‌باشد»[۲]

نمونه دیگر از بخشندگی حضرت(صلی الله علیه و آله و سلّم)، بخشش عمومی کفار در جریان فتح مکه بود.

 

پی‌نوشت‌ها:
[۱] 
(تفسیر کبیر رازی، ذیل آیه ۳۰ بقره)«قال رسول الله(علیه الصلاة والسلام): ألا أخبركم بأجود الأجواد ؟ قالوا : نعم یا رسول الله ، قال : الله تعالى أجود الأجواد ، وأنا أجود ولد آدم»
[۲] (سیمای پر فروغ محمد، ص ۱۵۰)
[۳] (سیمای پر فروغ محمد، ص ۱۵۲)

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: رهروان ولایت. اعتقادات، مشاور ازدواج، خانوادگی، ولایت فقیه و حکومت اسلامی، احکام، قرآن و حدیث، سبک زندگی اسلامی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 14 اسفند 1392 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات