تفاوت‏ معجزه‏ و كرامت
تعداد بازدید : مرتبه
عصای موسیشاید سوالی در ذهن تان ایجاد شده که کارهای خارق العاده ای که از امامان معصوم علیهم السلام و بعضی از اولیاء خدا صادر می شود چه فرقی با معجزه دارد. از این رو پست را به همین امر اختصاص می دهم :
1. در معجزه پیامبر یا خداوند نسبت به کار خارق العاده هماورد طلبی می کند که چه کسی می تواند معجزه ای همتا بیاورد امّا كرامت اینگونه نیست. چناچه در سوره بقره ایه 23 نسبت به سوره ای از قران کریم خداوند هماورد طلبی می کند.
2. پیامبر همراه با معجره ادعاى نبوت دارد  امّا كرامات اینگونه نیست و صاحب كرامت هیچ‏گونه ادعائى راجع به نبوت ندارد گرچه شاید ادعای وصایت داشته باشد.
3. كرامات می تواند از غیر معصومین- مثل اولیاء الهى-نیز صادر مى‏شود امّا معجزه فقط از كسى صادر مى‏شود كه منصبى الهى داشته باشد.
از این نکات معلوم شد که معجزه فقط از پیامبران صادر می شود گرچه معجزه و كرامت نکات مشترک نیز دارند مثلا هر دو از امور خارق العاده الهى شمرده مى‏شود كه قابل تعلیم و تعلّم نیستند و تحت تأثیر نیروى قوى‏ترى واقع نمى‏شوند و مخصوص بندگان خاص خداست. پس انسان‏هایى كه پیامبر یا امام نیستند هم مى‏توانند اعمال خارق عادت داشته باشند كه به آنها كرامت مى‏گوییم.
در قرآن كریم نیز به چند نمونه از این كرامات اشاره شده است. مانند كرامت حضرت مریم (س) در سوره آل عمران که مائده اسمانی برای ان حضرت نازل می شد و داستان آصف و آوردن تخت بلقیس براى سلیمان که در سوره نمل ایات 38- 40اورده شده است.
 براى اطلاعات بیشتر می توان به کتاب های زیر مراجعه نمود:
 استاد مصباح یزدى، آموزش عقاید، ص 265، نیز تفسیر نمونه، ج 13، ص 45 ، كشف المراد فى شرح تجرید الاعتقاد، علامه حلى و خواجه طوسى، ص 351، پژوهشى در اعجاز علمى قرآن ص: 66

------------------------------------------
تصویر مربوط به عصای حضرت موسی می باشد
طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390 توسط : قادر غدیری(طلبه)
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic