نمونه هایی ازمعجزات پیامبران
تعداد بازدید : مرتبه

معجزات پیامبران نیم نگاهی به جواب انحرافاتی که در آن زمان به وجود آمده بکنه وهماهنگ با مهمترین فنّ رایج زمان باشه و اختلاف معجزه‏هاى پیامبران به خاطر اختلاف فنون رایج در آن زمانها بوده است.
در زمان حضرت ابراهیم مردم دچار شرک صفاتی بودند به خدا قائل بودند و میدانستند خدا باید قدرت داشته باشه ولی نمرود رو که صاحب قدرت و اقتداربود رو مصداق خدا میدونستند .نمرود وقتی خواست حضرت ابراهیم رو در آتش بسوزاند و قدرت خودش رو به رخ بکشه خداوند حکیم و قادر آن آتش عظیم و سوزان رو به گلستانی سرد و سرسبز تبدیل کرد .
                                
خداوند حضرت موسى را با «عصا» و «ید بیضا» همراه ساخت؛ زیرا در زمان وى «جادوگرى» به اوج خود رسیده و در میان مصریها جادوگران زیادى بودند حتی خود فرعون جادوگر اعظم زمان بود . از آنجا كه آنان به خصوصیات جادو بیش از دیگران آشنایى داشتند، زودتر از دیگران به تصدیق حضرت موسى برخاستند؛ زیرا دیدند كه عصا در یك لحظه به صورت اژدها درآمد و آنچه را كه ساحران به میدان آورده بودند، بلعید و دو مرتبه به حال قبلى بازگشت. آنها فهمیدند كه این كار از حدود جادو بیرون است و جز معجزه چیز دیگرى نیست. از این رو، در مجلس فرعون بدون اینكه از خشم و تهدید او بترسند، ایمان خود را به رسالت حضرت موسى (ع) اعلام داشتند. این داستان در سوره‏هاى اعراف، آیه 107- 126 و شعراء، آیه 30- 50 و طه، آیه 58- 73 آمده.

در زمان حضرت عیسی مسیح (ع) طب یونانى رواج كامل داشت و پزشكان زمان او طبابتهاى شگفت انگیزى انجام مى‏دادند. وقتى كه آن حضرت به پیامبرى و رسالت برانگیخته شد؛ اعجازش زنده كردن مردگان، شفاى نابینایان مادر زاد و مبتلایان به برص و امثال اینها بود كه طبیبان هرگز از عهده چنین كارهایى بر نمى‏آمدند؛ تا اهل زمان او بویژه دانشمندان و متخصصان پزشكى آن عصر بدانند كه كارهاى او از حدود توانایى بشر بیرون است و به قدرت خداوند متّكى است.
در زمانى كه پیامبر اسلام به رسالت برانگیخته شد، عرب جاهلى در فن فصاحت و بلاغت بر ملتهاى دیگر برترى داشت و در فنون ادبى به عالیترین درجه رسیده بود. آنها براى مسابقه در فن شعر و خطابه، مجلس ترتیب مى‏دادند و هر كس به مقدار توانایى خود در انشاى سخن و شعر فصیح و بلیغ، مورد تشویق جامعه عرب قرار مى‏گرفت.
از این نظر مشیت حكیمانه الهى بر این تعلق گرفت كه پیامبر خود را، با اعجاز بیان و فصاحت و بلاغت شگفت انگیز قرآن برانگیزد تا ملّت عرب بدانند كه قرآن سخن خداست و در توانایى بشر نیست كه همانند آن را بیاورد. البته پیامبر اسلام غیر از قرآن، معجزات دیگرى مانند «شق القمر» و «تسبیح گفتن سنگریزه» و ... داشته امّا مهمترین آنها كه معجزه همیشگى مى‏باشد، قرآن است و جهات اعجاز قرآن تنها در فصاحت و بلاغت آن كه عرب جاهلى آن را بهتر درك مى‏كرد نیست، بلكه قرآن علوم و معارفى را آورده و آن را در قالب فصاحت و بلاغت بیان كرده كه اگر دانشمندان هر عصرى تا روز قیامت جمع شوند، نخواهند توانست مثل آن را بیاورند.
                   
      

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 اسفند 1390 توسط : حجت ریحانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات