بعد از اینکه تو پستهای گذشته نشونه های تشخیص پیامبر حقیقی از پیامبر غیرواقعی رو شناختیم، نوبت می رسه به اینکه بگیم پیامبران خدا چه اهدافی رو پیش می گیرن؟ برای چه هدف یا اهدافی مبعوث شدن؟

در جواب باید گفت: برای بعثت پیامبران، اهدافی رو شمردن که ما در اینجا یک به یک بصورت خیلی خلاصه اونا رو توضیح می دیم.

هدایت تشریعی:
یکی از اون اهداف، هدایت مردم بوسیله قانون الهی است، یعنی همونطوری که تو هدف از خلقت می گیم: انسان آفریده شد تا با اعمال اختیاری خودش، سرنوشت خودش رو رقم بزنه، قطعاً باید پیامبری بیاد و با قوانین مخصوصِ الهی، مقدمات هدایت بشر رو رقم بزنه.
آیاتی هم داریم که از همان وقتی که حضرت آدم به زمین هبوط فرمود، به او وحی شد که وقتی هدایتی از طرف خدا به سوی شما اومد، باید اونو بپذیرید، اگه پذیرفتید و عمل کردید، به سعادت می رسید.

«قلنا اهبطوا منها جمیعا فاما یأتینکم منی هدی... (بقره/ ۳۸)»
گفتیم: «همگى از آن، فرود آیید! هر گاه هدایتى از طرف من براى شما آمد، كسانى كه از آن پیروى كنند، نه ترسى بر آنهاست، و نه غمگین شوند.

معقولش هم همینه، وقتی راهنمایی و رانندگی برای بهبود وضعیت حمل و نقل، از علائم راهنمایی، استفاده می کنه، باید کتابچه راهنمای اونو هم چاپ کنه و در کنار اون از افسر راهنمایی هم بهره بگیره.

تعلیم مردم:
یکی دیگه از اهداف پیامبران، تعلیم مردمِ، یعنی اون چیزهایی رو که نمی دونن به مردم یاد می دن، قرآن می فرماید: «و یعلمکم ما لم تکونوا تعلمون (بقره/۱۵۱)» و آنچه را نمى‏دانستید، به شما یاد دهد.
این تعلیم و یاد دادن که تو آیه اومده، دایره گسترده ای داره، از علوم الهی گرفته تا علوم اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و.... که نمونه هاش تو روایات ما فروان ذکر شده.(۱)

طبیعیه اون کسی که می خواد بر دل و جان مردم حکومت کنه باید هم از جنبه های مختلف به مردم آگاهی برسونه تا تو عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... به مشکل بر نخورن و تو دام شیطان نیفتن.

اصلاح تحریف‏ها:
هدف بعدی، اصلاح تحریف‏هایی هست که تو ادیان سابق ایجاد شده که خدا با فرستادن پیامبر جلوی انحراف مردم رو می گیره، نمونه اش تحریف‏هایی هست که تو کتاب حضرت عیسی رخ داده، شما تمام کتابخونه های دنیا رو هم بگردید، شاید نتونید یک نسخه از انجیل واقعی رو پیدا کنید، اینها همه در اثر انحرافاتی بوده که در دین حضرت عیسی رخ داده، پس لازمه پیامبری بیاد جلوی این تحریف‏ها و انحرافات رو بگیره.

این هدف ممکنه عمومیت نداشته باشه و در مورد تمام انبیاء صدق نکنه اما از اون جهت که در تاریخِ پیامبران گذشته مثل حضرت موسی و حضرت عیسی (علیهما السلام) رخ داده، بیانش خالی از لطف نیست.
منبع: معارف قرآن: راه و راهنما شناسی، آیت الله مصباح، ج۴

پی نوشت ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱. برای مطالعه بیشتر می تونید به کتاب های: نهج الفصاحة ـ بیانات پیامبر گرامی اسلام ـ / نهج البلاغه مراجعه فرمایید.

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: پیامبر، پیامبران، فرستاده، فرستادگان، کتاب قانون، قرآن، قانون، شریعت، تشریع، قانون الهی، تحریف، انحراف، جلوگیری از تحریف، جلوگیری، تعلیم، یاد دادن، ما لم تکونوا تعلمون، آنچه نمی دانستید، یاد دهد، سواد آموزی، آموزش، پرورش، انسان سازی، انسان، قوانین الهی، قانون خدایی، قانون خدا،
مطالب مرتبط: نمونه هایی ازمعجزات پیامبران، تفاوت‏ معجزه‏ و كرامت، آیا معجزه برهان عقلی است یا دلیل اقناعی؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 اسفند 1390 توسط : Sadegh Safa
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic