دفاع از دین

طرف‌داری و دفاع از هر آیین و مکتبی که انسان دارد امری طبیعی و  عقلانی است و اساساً دفاعِ انسان از علایق و وابستگی‌های خود، از نهاد و فطرت آدمی سرچشمه می‌گیرد. و چنان‌چه اگر انسانی در دفاع، نسبت به هتاکان و مغرضان بی‌تفاوت باشد، در نظر جامعه و اجتماع فردی مذموم و بی‌خرد معرفی می‌گردد.


امّا امروز عدّه‌ای نادان و سست مایه می‌گویند اهانت به اسلام  و  پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و خداوند متعال، اهانت به مسلمانان نیست و هیچ مسلمانی وکالت از خداوند و پیامبرش ندارد تا از او دفاع کند. و اساسا دفاع را کاری احمقانه تلقی می‌کنند، چرا که اگر خود خدا می‌خواست می‌توانست منتقدانش را ساکت کند. که با این نظر خدا و دین او نیازی به دفاع ندارد.

بیان شد که دفاع از کیش، آیین، وطن و ...  وظیفه‌ای است که عقل و فطرت و طبیعت بشری بر روی دوش انسان می‌گذارد، هم‌چنین یکى از وظایفى که هر دینى بر عهده متدینان خود مى‌‏گذارد، دفاع از آن دین است که این وظیفه در اسلام به نحو مکرر با عنوان جهاد فی سبیل الله بیان شده است؛ چرا که دین اسلام دین فطرت و عقل است. بنابراین، شرع مقدس اسلام، عقل و فطرت این وظیفه را بر عهده مسلمین مى‏‌گذارند.

قرآن در دعوت مسلمانان به جهاد این چنین می‌فرماید:« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما یُحْیِیكُم[انفال/24] اى كسانى كه ایمان آورده‏اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزى فرا خواندند كه به شما حیات مى‏‌بخشد آنان را اجابت كنید». در این آیه جهاد و قتالى را كه مؤمنین را بدان مى‏‌خواند زنده كننده‌ی مؤمنین خوانده است، و معنایش این است كه قتال در راه خدا چه به عنوان دفاع از مسلمین و اسلام باشد(جهاد دفاعی) و چه قتال ابتدایى باشد در حقیقت دفاع از حق انسانیت است.[1]

در جای دیگری می‌فرماید:«إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقِاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفّاً کَأَنَّهُمْ بُنْیِان مَرْصُوص[صف/4]خداوند کسانی را که در راه او در صف واحدى، صفی هم‌چون بنیانی محکم و به هم پیوسته، جهاد می کنند، دوست می‌دارد».

یکى از وجوه دفاع، دفاع از دین در برابر حملات فکری و فرهنگی و  آراى دشمن است؛ متدین باید در برابر نقشه‌های فرهنگی و آراى دشمن و در برابر شبهات دینی آنان بتواند چنان دفاعى از دین خود بنماید که معقول بودن دین‌دارى خود را نشان دهد.

این درست است که خداوند حی و قادر مطلق است و  حقیقت دین و کامل‌ترین دین را توسط پیامبر خاتم(صلى‌اللَّه‌علیه‌وآله) فرستاده است و اگر چه خداوند حضور دارد و اساس دین خود را حفظ مى كند «اِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنا الذِّكرَ وَ اِنَّا لَهُ لَحافِظُون[حجر/9]». امّا حفظ و نگه‌دارى آن و هم‌چنین استقرار ارزش‌هاى اسلامى و نفى آداب و رسوم جاهلى و تحقق فرامین و احكام و آداب و رسوم  دینش، به تعهد و مسئولیت و انتخاب و فداكارى و جانفشانى مسلمانان مربوط مى شود.

قرآن درباره یاری و دفاع مومنان از خدا می‌فرماید: «یاءیها الذین ءامنوا إن تنصروا الله ینصركم و یثبت اءقدامكم[محمد/7] اى كـسـانـى كـه ایـمـان آورده ایـد، اگـر خـدا را یـارى كـنـیـد، شـمـا را یـارى مى‌كند و گام‌هایتان را استوار مى‌دارد».

ایـن آیـات هـم‌چـنان ادامه تشویق مؤ منان به پیكار با دشمنان است که تـعـبـیـر بـه یـارى كـردن خدا به وضوح به معنى یارى كردن آئین اوست، یارى كردن پیامبر او، و شریعت و تعلیمات او، و لذا در بعضى دیگر از آیات قرآن یارى كردن خدا و رسـولش در كـنـار یـكـدیـگـر قـرار داده شـده اسـت ، در سـوره حـشـر آیه 8 مى‌خوانیم : «و یـنصرون الله و رسوله اولئك هم الصادقون» با این‌كه قدرت خداوند بى‌پایان است، و قـدرت مـخـلوقـات در برابر او بسیار ناچیز، ولى باز تعبیر به یارى كردن خداوند مى‌كـنـد، تـا اهمیت مساله‌ی جهاد و دفاع از آیین حق را روشن سازد، و تعبیرى از این باعظمت‌تر براى این موضوع پیدا نمى شود.[2]

یکی دیگر از علّت‌ها این است که‌ خداوند می‌خواهد تا بندگان خود را به این واسطه مورد امتحان قرار دهد و درجات و میزان ایمان هر یک را بسنجد. قرآن در این باره می‌فرماید:«أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّهَ وَلَمَّا یَعْلَمِ اللّهُ الَّذِینَ جَاهَدُواْ مِنکُمْ وَیَعْلَمَ الصَّابِرِینَ[آل عمران/142]آیا می‌پندارید که به بهشت خواهید رفت و حال آن‌که هنوز برای خدا معلوم نشده است که از میان شما چه کسانی جهاد می‌کنند و چه کسانی پایداری می‌ورزند».(البته برای خدا معلوم هست، منظور ایه برای خود انسان است)

بنابراین انسان مسئول دفاع از آرمان و عقیده خود و هم‌چنین مسئول دفاع از اسلام و دین الهى می‌باشد.

 

 --------------------------------------------
پی‌نوشت:
[1]. ترجمه تفسیر المیزان، ج‏2، ص 97.
[2]. تفسیر نمونه، ذیل ایه 7 سوره محمد.

برچسب ها: دین، خدا، دفاع، اسلام، پیامبر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 بهمن 1393 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic