باعرض تبریک سال نو به همه بازدید کنندگان عزیز امید واریم با تحول در طبیعت و حلول بهار تحولی در رفتار و زندگیمان بوده باشد تا عمری بهاری و زندگی سرسبز داشته باشیم.
در ادامه  پست قبلی که دوست عزیزمان ایجاد کردند به سایر اهدافی که برای پیامبران بیان شده است می پردازیم .در این بحث و پست قبلی تلفیقی است از هدف و فوائد بعثت لذا برآنیم تا مواردی از اهداف بعثت را بیان کنیم.
داوری در اختلافات بین مردم
دومین روز از نوروز شبکه سراسری فیلم ملک سلیمان را پخش می کرد که در این فیلم گوشه ای از حکومت جناب سلیمان بن داوود را به تصویر کشیده بود ، جناب سلیمان نبی (ع) به اختلافات دینی بین مردم و بزرگان یهود دامن می زد و تحریفهای به وجود آمده را بر می داشت.
خداوند متعال در آیه شریفه 213 سوره بقره در مورد داوری پیامبران می فرماید:
« كاَنَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّنَ مُبَشِّرِینَ وَ مُنذِرِینَ وَ أَنزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقّ‏ِ لِیَحْكُمَ بَینْ‏َ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُواْ فِیهِ ... »« مردم (در آغاز) یك دسته بودند (و تضادى در میان آنها وجود نداشت. بتدریج جوامع و طبقات پدید آمد و اختلافات و تضادهایى در میان آنها پیدا شد، در این حال) خداوند، پیامبران را برانگیخت تا مردم را بشارت و بیم دهند و كتاب آسمانى، كه به سوى حق دعوت مى ‏كرد، با آنها نازل نمود تا در میان مردم، در آنچه اختلاف داشتند، داورى كند ... »
آیه یاد شده حاوی دو نکته اساسی است :
1- بشارت و انذار ـ که هردو از اهداف پیامبران می باشند ـ دو رکن عمده تربیت مردم و جوامع بوده و تامین کننده سعادت آنهاست
2- داوری به حق که بر اساس تعالیم کتابهای آسمانی به ویژه قرآن کریم است، چرا که داوری باید بر اساس قانون کامل صورت گیرد و تنها کتابهای آسمانی دارای قانون کامل است.
حکومت و قضاوت
انبیاء علاوه بر آن که اصل حکم خدا را به مردم می رساندند بر اساس آن حکم در میان مردم قضاوت می نمودند.
حضرت داوود از کسانی بود که بطور رسمی از طرف خداوند برای قضاوت تعیین شد، خداوند متعال در آیه شریفه 26 از سوره ص می فرماید:
«یا داوُدُ انَّا جَعَلْناكَ خَلیفَةً فِى الْارْضِ فَاحْكُمْ بَیْنَ النَّاسِ بِالْحَق‏ »« اى داوود، ما تو را در روى زمین خلیفه قرار دادیم پس بین مردم به حق حكم كن‏ »
بعضی از انبیاء مقام بالاتری داشتند یعنی بطور رسمی رئیس حکومت و جامعه بودند و مردم می بایست از آنان اطاعت می کردند مثل حضرت سلیمان و پیامبر اکرم (ص).
قرآن در مورد حضرت سلیمان می فرماید:«قالَ رَبِّ اغْفِرْلى وَهَبْ لى مُلْكاً لا یَنْبَغى لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدى‏ »« سلیمان گفت: پروردگارا، مرا بیامرز و به من یك سلطنت و فرمانروایى عنایت كن كه بعد از من سزاوار هیچ كس نباشد. »(آیه 35 سوره ص)
این خواست حضرت سلیمان نیز برآورده شد و حتی جنیان و پرندگان و عوامل طبیعی مانند باد به فرمان او در آمد.
بر پاداری قسط و عدل
بر پایی قسط و عدل از اهداف مهم پیامبران می باشد که خداوند متعال در آیه شریفه 25 از سوره حدید بیان می دارد:
« لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَ الْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ... »« ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها كتاب (آسمانى) و میزان (شناسایى حقّ از باطل و قوانین عادلانه) نازل كردیم تا مردم قیام به عدالت كنند ... »
جامعه بشری نیازمند سیرت و سنت معصومانه انسان کامل صاحب سریره فرشته منش است. و این برپایی عدل حاصل نتیجه اقدامات انبیاء بوده و تشکیل حکومت مقدمه ای بر برپایی عدل و قسط می باشد.

برای مطالعه بیشتر به مجموعه آثار شهید مطهری ج 2 ص 173و معارف قرآن ، راه و راهنما شناسی ج4 صفحات 23 به بعد آیت الله مصباح حفظه الله مراجعه کنید.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بر گرفته از :
تفسیر موضوعی قرآن کریم -وحی و نبوت در قرآن - ج3 صفحات 169 به بعد- آیت الله جوادی آملی حفظه الله
معارف دینی - ص 52-علی نوری و...

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: سلیمان نبی، ملک سلیمان، نبوت، پیامبری، حکومت، قضاوت، عدل، عدالت، قسط، راهبری، ررهبری، داوری، داوود، پیامبر اسلام، عید، نوروز، سال نو،
مطالب مرتبط: پیامبران برای چه اهدافی مبعوث شده اند؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 فروردین 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات