در ادامه اهداف رسالت پیامبران به چند نمونه دیگر اشاره می کنم:

  بیم و بشارت:

  روایتی در کتاب علل الشرایع(ج‌1، ص: 120‌) از امام صادق علیه السلام نقل شده که خداوند میان انسان ها پیامبران را فرستاد در حالی که بشارت دهنده و بیم دهنده اند تا هر کس که هلاک می شود با وجود دلیل آشکار باشد و هر کس که حیات می یابد با دلیل واضح باشد.

  در این روایت که از آیه 42سوره انفال نیز شاهد آورده شده بشارت و انذار را دو صفت پیامبران دانسته است.در بیشتر از 11 مورد این صفت را در قران برای پیامبران آورده شده است.

  بشارت یعنی مژده به نعمت هایی که خداوند برای مومنین مهیا ساخته است چه در دنیا چه در آخرت و انذار به معنای بیم دادن به عذاب هایی است که برای کسانی که ایمان نیاورده و از اوامر الهی تخطی می کنند(آلاء الرحمن فی تفسیر القرآن، ج‏1، ص: 122)در این بشارت و انذار توجه به وجود معاد نیز بالاخص وجود دارد و از مصادیق مهم برای انذار انبیاء است زیرا توجه به وجود معاد نوعی ایجاد بیم در افراد می کند تا متوجه اعمال زشت خود و تبعات آن باشند.

  تذکر این نکته لازم است که خود انذار و تبشیر هدف اصلی نیستند بلکه اتمام حجت برای مردم هستند چناچه در آیه مذکور در روایت به این نکته اشاره شده بود(لیهلک من هلک عن بینة...)

  مبارزه با ظلم:

  تلاش پیامبران برای ایجاد عدالت و جلوگیری از ظلم از واضحات است.برای مثال حضرت موسی  بنی اسرائیل را از دست ظلم آل فرعون نجات می دهد(سوره بقره ایه49)یا مثل حضرت خاتم الانبیاء که در دوران جاهلیت با گروهى كه آنها نیز از ظلم و ستم رنج مى ‏بردند براى دفاع از مظلومان و مقاومت در برابر ستمگران هم پیمان شد. این پیمان در خانه عبد اللّه بن جدعان از شخصیتهاى مهمّ مكه بسته شد و به نام «حلف الفضول» نامیده شد. ایشان بعدها در دوره رسالت از آن پیمان یاد مى ‏كرد و مى ‏گفت حاضر نیستم آن پیمان بشكند و اكنون نیز حاضرم در چنین پیمانى شركت كنم.( مجموعه آثار استاد شهید مطهرى، ج‏2، ص:254)

طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: مبارزه با ظلم، انذار و تبشیر، بهشت و جهنم، موسی و بنی اسرائیل، فرعون، حلف الفضول، جوانمردی، شهید مطهری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1391 توسط : قادر غدیری(طلبه)
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات