خداوند متعال برای پیامبران اوصاف و ویژگیهایی را بیان فرموده است که تقریباً شامل تمام پیامبران  می شود، در این گفتار به بررسی اجمالی این اوصاف و ویژگیها می پردازیم  امید واریم که مفید افتد .
1- رسول ، نبی و نذیر
رسول و نبی و نذیر یعنی چه؟
فرق بین رسول و نبی ؟


در قرآن کریم سه صفت  نبی و رسول و نذیر برای همه پیامبران ذکر شده است، البته اوصاف دیگری ذکر شده است که یا عمومیت ندارند و اگر عمومیت داشته باشند به عنوان مشخصه انبیاء ذکر نشده اند مثلاً در قرآن کریم صفت «بشیر» برپیامبران اطلاق شده ولی هیچگاه به تنهایی اطلاق نشده بر خلاف «نذیر» که خداوند تمام پیامبران را بعنوان «نذیر» بیان می کند:
« وَ إِنْ مِنْ أُمَّةٍ إِلاَّ خَلا فیها نَذیرٌ » «  و هر امّتى در گذشته انذاركننده‏اى داشته است!»(فاطر آیه 24)
البته این اطلاق حکمتی می تواند داشته باشد که آنهم این که برای هدایت انسانها انذار و ترساندن کار برد و اثر بیشتری از بشارت دادن دارد .
نذیر : 
نذیر از ماده « نذر » (دانستن و حذر کردن )1 بمعنای بیم دهنده و ترساننده می باشد. هر پیامبری که برای هدایت بشر آمده است دعوتش به همراه «انذار»بوده که مردم را از فرجام کارهای بد می ترسانده و از عواقب اعتقادات و افکار نا درست آنان بیم  می دهد تا بوسیله این راه از  انحطاط و گمراهی آنان جلوگیری کند.
رسول:
کسی که دارای رسالت بوده و از طرف کسی بسوی دیگری فرستاده شود را رسول گویند به یقین می توان گفت که بسیاری از انبیاء از طرف خدا رسالتی برای مردم داشته اند در واقع کلمه «پیامبر» در فارسی همان ترجمه «رسول » می باشد. 
نبی:
در کلمه «نبی» دو احتمال وجود دارد عده ای می گویند از « نبو » بمعنی رفعت گرفته شده است و عده ای گفته اند از «نباء» بمعنای خبر یکه دارای فائده بزرگ و مفید علم یا ظن است و به خبر نباء نگویند مگر آنکه این سه امر در آن باشد و خبریکه آنرا نباء گویند حقش آنست که از کذب عاری باشد مثل خبر متواتر و خبر خدا و رسول .2  
قول دوم قوی تر است هرچند همه پیامبران در نزد خدای متعال دارای مقام رفیعی و بلندی دارند .ولی در مقام وساطت بین خدا و مردم ذکر مقام رفیع و بلند آنها هیچ مناسبتی ندارد .
 پس نبی کسی است که دارای خبرهای مهمی است که دیگران از آن بی اطلاع بوده و این خبرهای ویژه همان اخبار غیبی هستند.
فرق رسول و نبی: 
نبی از جهت مصداق اعم از رسول بوده و لی از جهت معنی ایندو متباین هستند ، یعنی همه رسولان دارای مقام  نبوت بوده اند ولی مقام رسالت اختصاص به گروهی از انبیاء داشته است و بالطبع مقام آنان بالاتر از مقام سایر انبیاء خواهد بود . چنانچه خود رسولان از نظر مقام و فضیلت یکسان نبوده اند و بعضی از ایشان به مقام امامت نیز مفتخر گردیده اند. 
زراره می گوید : از امام باقر (ع) در مورد آیه سوال کردم« وکان رسولاً نبیاً » که رسول و نبی کیستند؟ 
حضرت فرمودند: نبی آن کسی است که فرشته را در خواب می بیند و (در بیداری)صدا را می شنود ولی فرشته را نمی بیند و رسول آن کسی است که صدا را می شنود و فرشته را در خواب و بیداری می بیند.3
به تناسب بحث اشاره ای به معنای « محدَّث » می کنیم :
کسی که پیامبر نباشد ولی با ملائکه صحبت کند و اخبار غیبی را از آنان بشنود مانند حضرت زهرا (س) و امامان معصوم (ع) در روایات محدَّث نامیده شده است.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- قاموس قرآن
2- مفردات راغب اصفهانی
3-اصول کافی -کتاب الحجة - باب فرق بین نبی و رسول
ــــــــــــــــــــــ
برگرفته از کتاب های :
معارف قرآن -راهنما شناسی _ج5 ص 13 به بعد - آیت الله مصباح(حفظه الله)
مبانی اندیشه اسلامی (1)
طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: نبوت، نذیر، نبی، انبیاء، پیامبران، انذار، بشارت، تبشیر، محدث، حضرت زهرا، امامت، امام، امامان معصوم، پیامبر، خبر، رسول، رسل، زراره، امام باقر، تباین، اعم، عموم، راهنما، راهنما شناسی، راهنمایی،
مطالب مرتبط: هدف از نبوتها و فوائد بعثتها چیست؟، مژده و بیم (یادآوری معاد)،مبارزه با ظلم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 11 فروردین 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات