خاتم‌الانبیاء
حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آخرین پیامبر خداست و سلسلۀ نبوت به او ختم می‌شود و از القاب حضرت، خاتم‌الانبیاء است. خاتم به کسر یا فتح تاء (خاتَم، خاتِم) هر دو به معنای تمامیت و پایان هر چیزی است از این نظر عرب به انگشتر خاتم (به فتح) می‌گوید، چون‌که...
حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آخرین پیامبر خداست و سلسلۀ نبوت به او ختم می‌شود و از القاب حضرت، خاتم‌الانبیاء است. خاتم به کسر یا فتح تاء (خاتَم، خاتِم) هر دو به معنای تمامیت و پایان هر چیزی است از این نظر عرب به انگشتر خاتم (به فتح) می‌گوید، چون‌که انگشتر در آن زمان مهر و به منزلۀ امضای افراد بوده و چون نامه‌ای می‌نوشتند آخر آن را با انگشتر خود مهر می‌کردند. خاتمیت پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) از ضروریات اسلام است و هر مسلمانی می‌داند که بعد از حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) تا روز قیامت پیامبری نخواهد آمد.

برای اثبات این مطلب 3 دلیل عمده وجود دارد:

1. ضروری بودن: اگر کسی اسلام را از طریق دلیل و منطق کافی پذیرفت، خاتمیت پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را هم پذیرفته است و هیچ گروهی از مسلمانان در انتظار آمدن پیامبر جدیدی نیست یعنی خاتمیت از ضروریات و بدیهیات در نظر مسلمین است.

2. آیات قرآن: قرآن در سوره احزاب می‌فرماید: «مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلِیمًا [احزاب/40] محمد (صلّى‌الله‌علیه‌وآله) پدر هیچ یك از مردان شما نیست،  ولكن رسول خدا و خاتم پیامبران است. و خداوند همواره به همه چیز داناست». « وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ.[سبأ/28] و ما تو را نفرستادیم مگر نگهدارنده همه مردم (از عصر خود تا انقراض نسلشان) و مژده‌‏دهنده (صالحان) و بیم‏‌دهنده (بدكاران)، و لكن بیشتر مردم نمى‌‏دانند».

3. احادیث: در حدیث منزلت که شیعه و سنی از پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقل کرده‌اند؛ حضرت خطاب به امیرالمومنین(علیه‌السلام) چنین فرمود: «أنت منّی بمنزلة هارون من موسی إلا إنّه لا نبیّ بعدی: تو نسبت به من هم‌چون هارون نسبت به موسی هستی جز این‌که بعد از من پیامبری نخواهد بود».[1]

همچنین حضرت در حدیق دیگری فرمودند: «مثل من در میان پیامبران همانند کسی است که خانه‌ای را بنا کرده و کامل و زیبا شده، تنها محل یک خشت آن خالی است هرکس نگاه به آن خانه کند، می‌گوید چه زیباست، ولی این جای خالی را دارد. من همان خشت آخرم و پیامبران همگی به من ختم شده‌اند».[2]
امام صادق(علیه‌السلام) نیز در حدیثی فرمودند: «خداوند با پیامبر شما پیامبری را ختم کرد، بنابراین پیامبری بعد از او نخواهد آمد».[3]

ممکن است سؤال شود با این‌که جامعۀ بشری دائما در حال تحول و دگرگونی است چگونه می‌شود با قوانین ثابت و بدون تغییر پاسخ‌گوی نیاز‌های جامعه بوده و چگونه می‌شود پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) خاتم پیامبران باشند و دیگر نیاز به پیامبری نباشد؟

در پاسخ به این سوال توجه به دو نکته ضروری است:

1. دین اسلام با فطرت انسان‌ها هماهنگ است و در فطریات هیچ‌گونه تغییری نیست «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ[روم/30] پس حق‏‌گرایانه دل خود را به سوى این دین(دین اسلام) كن، همان طریقه و آیین فطرى خدا كه مردم را بر پایه آن آفریده و سرشته، (و) هرگز تبدیلى در آفرینش (تكوینى) خدا نباشد (و در آیین تشریعى او هم نباید باشد) این است دین ثابت و استوار، و لكن بیشتر مردم نمى‏‌دانند». مثلا عدالت، صداقت، ایثار و از خودگذشتگی، مهربانی و خلق نیکو، همیشه پسندیده است و در مقابل ظلم، دروغ، تبعیض، بدخلقی همیشه مذموم بوده و خواهد بود، بنابراین قوانین اسلام که برای هدایت انسان‌ها، هم‌چون سنت‌های آفرینش همه ثابت هستند.

2. دین اسلام تکیه‌اش بر ثقلین (قرآن و اهل‌بیت) می‌باشد؛ قرآن از ناحیه علم بی‌نهایت صادر شده و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) نیز متکی بر وحی الهی هستند و طبق فرمایش پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در حدیث مشهور ثقلین این هادیان تا قیامت جدانشدنی و همراه یکدیگر هستند؛[5] بنابراین اسلام همیشه زنده، پیش‌تاز، بدون تغییر، پاسخ‌گوی بشریت است.

 

--------------------------------------
پی‌نوشت:
[1]. بحارالانوار، ج‌ 9، ص‌ 239.
[2]. مجمع البیان، ج 8، ص 362.
[3]. اصول کافی، ج1، ص58.
[5]. «إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا أَبَداً.[5] من در میان شما دو میراث بزرگ و گران بها می گذارم: یکی کتاب خدا و دیگری عترت و اهل بیت من. شما تا به این دو تمسّک جویید، هرگز گم راه نخواهید شد». همان، ج  11، ص 372.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 6 اسفند 1393 توسط : سلمان خلیلی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic