در ادامه مطالبی كه دوستان بنده  از صفات پیامبران ذكر فرمودند ؛به دو صفات پیامبران كه در ذیل مطلب امده اشاره خواهم كرد.
1- مراتب تفاوت پیامبران در  فضیلت  چیست
2-چرا پیامبران از مردم درخواست پاداش نمی كردند
شكی نیست كه هدف و برنامه و اصول كلی همه پیامبران خدا، دعوت مردم به توحید، معاد، تزكیه و پاكی بوده، و همگی از نظر منصب نبوت و اتصال به عالم وحی با یكدیگر یكسان میباشند.(لا نفرق بین احد منهم)  در میان هیچ یك از آنها جدایی قائل  نمیشویم1 اما در ملاكات دیگر با هم متفاوت بوده  و در یك رتبه نیستند كه قران هر كدام از پیامبران را با ویژگی خاصی بیان نموده است كه قران می فرماید بعضی از پیامبران را بر دیگری برتری دادیم به حضرت عیسی (ع) نشانه ای روشن دادیم و او را روح القدس نامیدیم.2
از ایات قران كریم روشن می شود كه تفاوت رتبه پیامبران سبب شده است تا برخی دارای كتاب و برخی فاقد ان، گروهی صاحب شریعت، و گروهی دیگر پیرو شریعت انها باشند.
واز این ایات  فهمیده می شود پیامبرانی كه دارای شریعت بودند در مقام برتر قرار داشتند و بقیه پیامبران باید از شریعت انها پیروی می كردند3

 حضرت نوح ؛ حضرت ابراهیم، حضرت موسی؛ حضرت  عیسی؛ و حضرت محمد ( صلی الله علیه واله ) از كسانی هستند كه قرآن از آنان به عنوان صاحب شریعت یاد نموده. و انها را اولوالعزم معرفی كرده است .
و مقصود از پیامبران اولوالعزم 4 نیز همین پنج پیامبرند. 5 كه در این میان حضرت محمد( صلی الله علیه واله )مرتبه و مقام والاتری دارد و چرا كه قرآن كریم میفرماید:
«فكیف اذا جئتنا من امه بشهید وجئنا بك علی هولا شهید »6 روایاتی كه در ذیل این آیه نقل شده مؤید این معناست كه در روز قیامت هر پیامبری گواه بر اعمال امتش میباشد و پیامبراكرم گواه بر همه پیامبران است، پس معلوم میشود كه رتبه او از پیامبران دیگر بالاتر است 7

  اما پاسخ به قسمت دوم :پرهیز از درخواست پاداش از خداوند
بخاطر  این است كه یكی از شیوه ‏های پیامبران در راه تبلیغ این بود كه پیوسته می ‏گفتند ما اجر و پاداشی نمی‏ خواهیم و اجر و مزد ما با خدا است و در حقیقت منطق همه  پیامبران این جمله بود «وَ ما اَسْاَلُكُمْ عَلَیْهِ مِنَ اَجْرٍ اِنْ اَجْرِیَ اِلّا عَلی رَبّ العالَمِین»8 من پاداشی نمی‏ خواهم، پاداش من بر خدا است. 

اصولا انگیزه همه  پیامبران در این راه، انگیزه الهی و اطاعت فرمان خدا است، در این صورت اگر هم اجر و پاداشی بر این اطاعت مترتب شود، باید از خدا بخواهند نه از مردم. گذشته از این هیچ انسانی، هر چه هم انسان والائی باشد، هرگاه كاری را برای خدا صورت دهد، مستحق پاداش نیست، زیرا هستی و تمام متعلقات وی ملك خدا است و از خود چیزی ندارد كه آن را در راه خدا صرف كند و اگر هم بر اعمال نیك پاداش مقرر شده است از باب لطف و تفضل الهی است.كه این تنها راه وصول پیامبران به سعادت است.

___________________________________
پی نوشت:
1 سوره بقره ایه 136
2-سوره بقره ایه 253
3-منشور جاویدجعفر سبحانی ج 10 ص 248
4(تعبیر اولواالعزم به خاطر آن است كه پیامبرانی كه صاحب شریعت و آیین جدید بودند مسئولیت بسیار سنگینتری داشته و برای انجام آن عزم و ارادة محكمتری لازم داشتند)
5-سوره احقاف ایه 35
6-سوره  نسأ ایه 41
7-تفسیر نمونه،  ج 3 ص 392
8- سوره  شعراءایه 180
9-سوره ص ایه 86
طبقه بندی: پیامبر شناسی، 
برچسب ها: مراتب تفاوت پیامبران در فضیلت چیست، چرا پیامبران از مردم درخواست پاداش نمی كردند، اوصاف پیامبران، شیوه‏های پیامبران در راه تبلیغ، حضرت محمد، ؛حضرت عیسی، حضرت موسی، حضرت ابراهیم، حضرت نوح، لطف و تفضل الهی،
مطالب مرتبط: اوصاف و ویژگیهای عمومی پیامبران در قرآن (1)، تعداد پیامبران،همزبانی با ملتشان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 فروردین 1391 توسط : علی عرب فیروزجائی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات