پیامبران و پیشوایان الهی وظیفه هدایت و رهبری این عالم رو دارن و برا اینکه بتونن به این وظیفشون به درستی عمل کنن  نیاز به آگاهى و علم فراوان  به بسیارى از مسائل دارن كه از دیگران پوشیده است .
آیات و روایات هم تاکید دارن كه پیامبران به اذن خداوند بر غیب آگاهند و علم غیب دارن و نسبت به هر چه كه بخواهند، علم پیدا مى‏كنند .حالا سوال اینه پس چرا پیامبران و پیشوایان با این همه علم نمیتونستن جلوی بلاها و خطراتی که متوجه شون میشد رو بگیرن؟؟؟؟

 

در جواب باید بگیم که پیامبران وسایر پیشوایان علیهم السّلام بنا نداشتن در مسائل شخصى از علم غیب و نیز قدرت الهى خود، استفاده کنن . مثلا پیامبر(ص) و امامان(ع)منافقان را خوب می شناختند و می ‏دانستند كه آن‏ها ایمان واقعی ندارن، ولی هرگز با آن‏ها مثل كفار رفتار نمیکردن، بلكه از نظر معاشرت و ازدواج و دیگر احكام با آنهامثل سایر مسلمانان رفتار می‏كردن زیرا این‏ها بشر هستند و قضا كلی الهی بر این است كه ایشان هم در زندگی معمولی مثل سایر مردم عمل کنن.
اگه زندگی رهبران الهی  بر مبنای علم لدنی و اعجاز باشد، عمل و زندگی شان نمونه و سرمشق و قابل پیروی نمیشد.
و در بعضی جاها هم با وجود علم كامل به نتیجه و پایان كار، به آن اقدام مى‏كردن ، چون محو در اراده خدا بود‏ند و اراده و خواست خداوند را بر اراده خود مقدم می کردن ، مثل امام حسین که بقا اسلام را در شهادت خودشون میدیدن .
بصورت خلاصه پیامبران و پیشوایان الهی سه تا سلاح مهم داشتن که با اونا میتونستن همه مشکلات رو حل کنن ، سلاح اول معجزه بود ،سلاح دوم علم غیب ، سلاح سوم دعای مستجاب، ولی از اونها همه جا استفاده نمیکردن بلکه در موارد خاص استفاده میکردن که ضرورت داشت.

برای مطاله بیش تر به این منابع مراجعه کنید
امامت و ولایت
معارف و معاریف، مصطفی حسینی دشتی، ج 2، ص 414.
معارف دین، لطف اللَّه صافی، ص 118 - 123

طبقه بندی: پیامبر شناسی،  امام شناسی،  علم،  پرسش و پاسخ، 
برچسب ها: علم، پیامبران، پیشوایان دینی، علم غیب، امام، بلاها، امامان، مشکلات، سلاح، علم لدنی، دعا، معجزه، اراده خدا، مصلحت، زندگی خصوصی، قدرت، شخصی، زندگی شخصی، هدایت، رهبر،
مطالب مرتبط: فرق علمِ غیبِ پیامبران با پیشگوئی مرتاضان چیست؟، مگه میشه پیامبر هذیون بگه؟!!،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 توسط : حجت ریحانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات