ایران مدیون اسلام است
تعداد بازدید : مرتبه


ایران

 از ابتدای دوره هخامنشی که تمام ایران کنونی به اضافه قسمت‌هایی از کشورهای همسایه، تحت یک فرمان درآمد، تقریباً دو هزار و پانصد سال می‌گذرد، از این بیست و پنج قرن، نزدیک چهارده قرن آن را ما با اسلام به سر برده‌ایم.

اکثر مردم ایران در زمان صفوّیه به بعد، شیعه شدند و تشیّع به اندازه‌ای که در ایران نفوذ کرد، در هیچ جایی نفوذ نکرد. حقیقت این است که علّت مسلمان و شیعه شدن ایرانیان یک چیز است و آن اینکه ایرانی روح خود را با اسلام و فرهنگ اهل‌بیت سازگار دید و گمگشته خویش را در آن یافت.


ما در این مدت، خدمات ارزنده و فوق‌العاده‌ و غیر قابل توصیفی به تمدّن اسلام نموده‌ایم و در ترقّی و تعالی این دین و نشر آن، در میان سایر ملل مسلمان، حتی خود اعراب، بیشتر کوشیده‌ایم[1].
هیچ ملّتی نسبت به هیچ دینی و آیینی به اندازه ایرانیان به اسلام خدمت نکرده و صمیمیّت به خرج نداده؛ در واقع، اسلام با ورود به ایران، رونق بیشتری گرفت و در حوزه‌های گوناگون پیشرفت‌های شگرفی نمود.

اما نباید این نکته را فراموش كرد که ایرانیان شاهکارهای خود را در راه خدمت به اسلام بدست آوردند و با ورود اسلام به ایران بود که پس از مدتی ایرانیان کوی افتخار را نصیب خود کرده و برای اولین بار در تاریخ، پیشوای علمی، ادبی و مذهبی دیگر ملل شده و آثاری جاوید آفریدند، آری این اسلام بود که حصار مذهبی و سیاسی را که گرداگرد ایران کشیده شده بود و اجازه نمی‌داد ایرانیان استعداد خویش را در میان ملل دیگر بروز دهند و از محصول سایر ملل استفاده نماید، درهم شکست.

اسلام ثنویّت و آتش پرستی و هوم پرستی و آفتاب پرستی را از ایران برد و به جای آن توحید و خداپرستی را عرضه کرد[2].

اسلام، اندیشه خدای شاخدار و بالدار، ریش و سیبیل دار و دارای تاج کنگره‌دار را به اندیشه خدایی قیّوم و برتر تبدیل کرد. خدایی برتر از توصیف که همه جا و با همه چیز هست و هیچ چیز با او نیست[3].

اسلام، اجتماع طبقاتی آن روز که بر دو رکن خون و مالکیّت قائم بود و تمام قوانین و آداب و رسوم که متّکی بر این دو رکن بودند را در هم ریخت و اجتماعی بر محور فضیلت علم، عمل، تقوا  را معرفی نمود.

امروز نیز اسلام است که در مقابل فلسفه‌های مخرّب بیگانه ایستادگی کرده و مایه شرف، عزّت و استقلال این مردم است. آنچه امروز ملّت ایران می‌تواند به آن افتخار و مباهات کند، قرآن و نهج‌البلاغه است نه اوستا و زند.

--------------------------------------

پی‌نوشت:
(1). خدمات متقابل اسلام و ایران، مرتضی مطهری،ص 50.
(2). اسلام و ایران، حجت‌الله ابراهیمیان،ص107.
(3).سوره صافّات آیه180، سوره حدید آیه 4.

برچسب ها: ایران، اسلام، اعراب، شیعه، صفویه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات