آیت الله گلپایگیانی
تعداد بازدید : مرتبه

در میان اصحاب امام صادق و باقر(علیهماالسلام) «زراره ابن اعین» یکی از یاران چهارگانه است و رأس همه آن‌ها محمد بن مسلم و ابی بصیر است. و زراره در رتبه سوم اصحاب امام صادق(علیه‌السلام) است که حضرت از ایشان به عنوان شجره طیبه یاد کرده‌اند.

آیت الله العظمی «سید محمدرضا گلپایگانی» در نهم ذی‌قعده­ سال ۱۳۱۶ (ه.ق) در روستای گوگد گلپایگان متولد شد. وی زمانی که دو سال و نیم بیشتر نداشت، مادرش را از دست داد و در سن نه سالگی در سوگ از دست دادن پدر نشست. آیت­ الله گلپایگانی در هجدهم آذر ۱۳۷۲ (ه.ش) برابر با ۲۴ جمادی الثانی ۱۴۱۴ (ه.ق) در شهر مقدس قم دیده از جهان فروبست و به دیار باقی شتافت.

مرجع بزرگ شیعه در خانه‌ای پرورش یافت که زهد و تقوی و علم در آن موج می‌زد. سید محمدرضا تحصیلات خود را از گوگد آغاز کرد و سپس برای ادامه تحصیل عازم گلپایگان و خوانسار شد. پس از خواندن دروس سطح، شهرت و آوازه حوزه علمیه اراک، (که با مهاجرت آیت الله العظمی حائری (مؤسس حوزه علمیه قم) رونق خاصی پیدا کرده بود) به گوش ایشان رسید. ذوق سرشار و علاقه شدید به تحصیل علم در ایشان باعث شد به آن دیار هجرت کند. به همین خاطر تصمیم گرفت در سال 1336 به اراک برود.

چند سال بعد به خاطر درخواست مردم و علمای قم از آیت الله حائری ایشان در قم اقامت می‌کند. و به دنبال اقامت استاد در قم، آیت الله گلپایگانی و جمعی دیگر به دعوت رسمی استادشان آیت الله حائری به سوی قم حرکت می‌کنند و پس از آمدن به قم در مدرسه فیضیه ساکن می‌شوند و به تحصیل خود در محضر آیت الله حائری ادامه می‌دهند.
تا سال 1355 (هـ.ق) از محضر آن مرد بزرگ استفاده می‌کند، تا این‌که توان استنباط و ذوق سرشار فقهی ایشان شکوفا می‌شود و به درجه اجتهاد دست می‌یابد. ایشان با این‌که آن موقع بیش از 24 سال نداشت در درس مرحوم ایت الله حائری یکی از شاگردان مبرز بود که همواره اشکالات وی مورد توجه استاد قرار می‌گرفت.[1]

به فرمایش خود ایشان: «هنگامی که 24 سال داشتم مطلبی را از استاد سؤال کردم؛ مرحوم حائری در پاسخ فرمود: «به خدا قسم تو مجتهد هستی و باید به نظر خودت عمل کنی».

در میان اصحاب امام صادق و باقر(علیهماالسلام) «زراره ابن اعین» یکی از یاران چهارگانه است و رأس همه آن‌ها محمد بن مسلم و ابی بصیر است. و زراره در رتبه سوم اصحاب امام صادق(علیه‌السلام) است که حضرت از ایشان به عنوان شجره طیبه یاد کرده‌اند. مرحوم آقای میرزا رضی تبریزی(ره) که از اعاظم علماء و خود در معرض مرجعیت بوده‌اند نقل می‌کنند در مورد آیت‌الله گلپایگانی فرموده بود: «عنده فقه زراره» «یعنی نزد آیت الله گلپایگانی فقه و فقاهت زراره بن اعین می‌باشد.»[2]

آیت الله گلپایگانی در دوران قبل از انقلاب به عنوان یکی از افراد مؤثر و تاثیرگذار در روند انقلاب و نهضت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) حضور داشت و در نقاط عطف تاریخی متعددی که در تاریخ معاصر ایران به ثبت رسیده است، نقش ایفا کرد. واکنش‌های ایشان در مورد لایحه‌ی انجمن‌های ایالتی و ولایتی، انقلاب سفید، فاجعه‌ی مدرسه‌ی فیضیه، قیام ۱۵ خرداد، تبعید امام، قیام ۱۹ دیو ... را می‌توان از فعالیت‌های سیاسی ایشان بر شمرد.

مرحوم آیت‌الله سید محمد رضا گلپایگانی مانند دیگر مراجع تقلید در مدت زعامت خود کارهای ارزشمند فراوانی را انجام داده است. از جمله آثار و خدمات فرهنگی - اجتماعی ایشان می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1. تاسیس بیمارستان گلپایگانی در قم.

2. ایشان شروع‌کننده بسیاری از اولین‌ها در حوزه علمیه قم بود، مدرسه علوی، اولین مدرسه به سبک جدید در حوزه علمیه از سوی این مرجع فقید تأسیس می‌شود که بسیاری از بزرگان انقلاب هم‌چون شهید بهشتی، شهید قدوسی و نسل بزرگی از مدیران انقلاب در این مدرسه برای نظام اسلامی پرورش یافتند.

3. یکی از خدمات بزرگ ایشان، تأسیس مدرسه حضرت آیت‌الله گلپایگانی است که نزدیک به 400 درس در روز، ‌یعنی بیشترین درس در حوزه علمیه در آن برگزار می‌شود.

4. حضرت آیت‌الله گلپایگانی با توجه به اهمیت کارهای قرآنی از دیدگاه وی،‌ دارالقرآن عظیمی را تأسیس و حمایت ویژه‌ای از آن کردند، هم‌چنین جلسات ویژه‌ای به عنوان کنفرانس‌های قرآنی، چاپ و نشر قرآن، ایجاد گنجینه‌های قرآنی را در دوران حیات خویش عهده‌دار بود.

5. حضرت آیت‌الله گلپایگانی با توجه به اهمیت کارهای قرآنی از دیدگاه وی،‌ دارالقرآن عظیمی را تأسیس و حمایت ویژه‌ای از آن کردند، هم‌چنین جلسات ویژه‌ای به عنوان کنفرانس‌های قرآنی، چاپ و نشر قرآن، ایجاد گنجینه‌های قرآنی را در دوران حیات خویش عهده‌دار بود.

6. مرکز معجم فقهی، اولین مرکز کامپیوتری است که به دست آیت‌الله گلپایگانی راه‌اندازی و بسیاری از نرم‌افزارهای قرآنی در این مرکز تولید شد.

7. ساختن مدارس امام مهدی(عجل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ستیه، حاج غضنفر، حاج ملامحمدصادق، مدرسه الوندیه، مدرسه موسی‌بن‌جعفر(علیه‌السلام) و مدرسه امام مهدی(عجل‌الله‌فرجه‌الشریف) در اراک و در گلپایگان به عنوان یادگارهای این مرجع فقید اشاره کرد.

8. ساختن کتاب‌خانه عمومی که نزدیک به هزار جلد از کتب خطی نفیس و عالی از علمای اسلام و مذاهب دیگر در این کتاب‌خانه نگه‌داری می‌شود.

9. راه اندازی یک حسینیه در گوگد گلپایگان.

10. پنجاه خانه عالم در سراسر کشور برای روحانیان مبلغ.

11. هم‌چنین این عالم بزرگوار در خارج از کشور اقدام به ایجاد موسساتی در کشورهای مختلف کردند که فعالیت‌های گسترده فرهنگی، علمی و آموزشی در این مرکز صورت گرفته و بر اثر این فعالیت‌ها، افراد بسیاری به مذهب اصیل و حقه شیعه هدایت می‌شدند. مانند تأسیس مدرسه‌ علمیه در پاکستان، مدرسه دخترانه‌ای در کویته، یک حوزه علمیه در راولپندی به نام آیت‌الله حکیم، دارالایتامی به نام مدینه الزهرا در لبنان که تصدی آن به امام موسی صدر واگذر شده بود و موسساتی در آفریقا و هندوستان اشاره کرد.

12. مجمع اسلامی لندن.

13. تعمیر مدرسه فیضیه و دارالشفا.

14. گسترش مسجد امام حسن عسکری(علیه‌السلام)

15. بیمارستان زنان و زایشگاه حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌فرجه‌الشریف).

16. دارالایتام.

17. مؤسسه خیریه حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌فرجه‌الشریف).[3]

این‌ امور تنها بخشی از خدمات مراجع عالی‌قدر تشیع است که گفته شد، و می‌شود به همه این‌ها کمک به مستمندان، فقرا، یتیمان و کمک هزینه‌های درمان بیماران نیازمند، ازدواج افراد نیازمند و.... را اضافه کرد.

 

---------------------------------------------------------------------
پی‌نوشت
[1]. ویکی شیعه، سید محمد رضا گلپایگانی.
[2]. به نقل از. serajnet.org/userfiles/www.salehin.com/fa/salehin/golpaigani/zendegi/index.htm
[3]. به نقل از. rasanews.ir =143509

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 خرداد 1394 توسط : سلمان خلیلی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic