طلبه سخت‌کوش!
تعداد بازدید : مرتبه
سردار جهاد فرهنگی


موقعیت‌شناسی طلبه‌هایی که در ایام محرم، ماه مبارک رمضان، تابستان و دیگر ایام تبلیغی، قلم و دفتر خود را کنار گذاشته و برای اعتلای دین و رساندن پیام اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به این مناطق سفر می‌کنند...

همه ما اعتقاد داریم که اصل علم دین ارزش و فضیلت بزرگی دارد؛ اما معرفی و شناخت حقائق دین و شناساندن آن به مردم، باید انجام بگیرد و گرنه آن علم کالعدم است. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «نَضَّرَ الله عبدا سمع مقالتی فوعاها و بلغها من لم تبلغه: خدا مسرور گرداند بنده‌ای را که کلام من‌را بشنود، آن‌را خوب حفظ کند، سپس به کسانی‌که به آن‌ها نرسیده برساند». و در ادامه پس از جملاتی می‌فرماید: «انتم... بلغاؤه إلی الامم: شما رساننده پیام خدا به امت‌ها هستید».[1]
طبق این بیان پیامبر بزرگوار اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نسبت به کسانی که کلام ایشان را به دیگران ابلاغ می‌کنند، دعا نموده و فعالیت ‌آن‌ها را ستوده است.

طلبه را می‌توان به عنوان دانش‌جو و سپس رساننده‌ی دین به کسانی‌که دین به آن‌ها نرسیده شناخت. البته نگاه به طلبه را می‌توان به دو دیدگاه تقسیم کرد:
نگاه اول: نگاه صنفی به طلبه، که طلبه‌ها به تحصیل علوم دینی می‌پردازند و مانند دیگر اصناف زندگی آبرومندی داشته و در نهایت خدمتی در کنار تحصیل علم، به مردم داشته باشند که البته نگاه غلطی نیست؛ ولی با این نگاه، در ردیف اصناف قرار می‌گیرد.

نگاه دوم: طلاب علوم دینی نقش انبیا را داشته و مانند انبیاء به جامعه و مردم خدمت کنند. که این نگاه ایده‌آل محسوب می‌شود؛ یعنی طلبه باید الگوی خود را پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) قرار دهد.

از جمله فعالیت‌های انبیا تبلیغ در مناطق محروم است؛ شما در زندگی پیامبران می‌بینید که یاران ایشان از افرادی‌ هستند که از طبقه زیرین اجتماع و بدون هیچ منصبی بودند و همین‌طور در تاریخ زندگی پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌بینیم که در مکانی مبعوث شدند که فقط 12 نفر سواد خواندن و نوشتن داشتند؛ لذا حضرت در سخت‌ترین موقعیت جغرافیایی و بدترین شرایط به تبلیغ دین می‌پرداختند.

امروزه در بین طلاب به برکت انقلاب و شهدا این دید جا افتاده و ما شاهد فعالیت روحانیون جهادی در مناطق و بخش‌ها و روستاهای محروم کشور هستیم، طلبه‌هایی که سختی سرما و گرمای طاقت‌فرسا با زبان روزه را به جان و دل خریده و از کوه‌های صعب‌العبور گذشته تا در این مناطق به تبلیغ دین و رفع نیازهای مردم بپردازند. البته این سختی، توأم با شیرینی است؛ زیرا وقتی کاری برای رضای خدا خالصانه انجام شود، هر مقدار که سختی آن بیشتر شود، شیرینی و حلاوت آن نیز بیشتر خواهد شد.

نمونه بارز این مساله شهید روحانی مصطفی ردانی‌پور است که در جهت ارشاد و هدایت مردم وارد عمل شد و با استفاده از فرصت‌ها برای تبلیغ به مناطق محروم كهكیلویه و بویراحمد و یاسوج سفر كرد و در سازماندهی و هدایت حركت خروشان مردم مسلمان آن خطه، تلاش فراوانی را از خود نشان داد. او با بهره‌گیری از ارتباط با حوزه‌ی علمیه‌ی قم در جهت ارایه‌ی خدمات فرهنگی به آن منطقه‌ی محروم، حداكثر تلاش خود را به كار بست.

و در موقع حركت‌های ضد‌انقلاب در كردستان و بعضی از مناطق كشور او كه از آگاهی و شناخت بالایی برخوردار بود و نمی‌توانست زمزمه‌های شوم تجزیه‌طلبی مزدوران استكبار جهانی و جنایات آنان را در به شهادت رساندن و سر بریدن جهادگران مظلوم و پاس‌داران قهرمان تحمل نماید(با وجود این‌كه در دروس حوزوی به پیشرفت‌های چشم‌گیری نایل آمده بود) به منظور مقابله با جریانات منحرف و آگاهی‌بخشی به مردم و بازگرداندن امنیت و ثبات كردستان، به سوی این خطه شتافت و در آن‌جا، هم به كار تبلیغ و ترویج احكام اسلام مشغول بود و هم به عنوان مجاهد فی سبیل الله در جنگ با ضد‌انقلاب شركت می‌كرد.[2]

موقعیت‌شناسی طلبه‌هایی که در ایام محرم، ماه مبارک رمضان، تابستان و دیگر ایام تبلیغی، قلم و دفتر خود را کنار گذاشته و برای اعتلای دین و رساندن پیام اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به این مناطق سفر می‌کنند، بصیرت دینی خود را نشان می‌دهد. البته کارهای مبلغ جهادی به تبلیغ دین منحصر نمی‌شود، بلکه در بخش‌هایی نظیر مسجد سازی، اعزام تیم پزشکی به مناطق محروم، ساخت خانه‌ی عالم و فعالیت‌های عمرانی برای ارتقا سطح فرهنگی و تفریحاتی و ورزشی مردم آن منطقه، تعریف شده است.

خوش‌بختانه مردم این مناطق، بسیار قدرشناس و فهیم هستند و وقتی که تلاش روحانیون را برای عمران ساختاری و فرهنگی منطقه خود مشاهده می‌کنند، با دیده احترام به طلاب نگاه می‌کنند و آنان را تکریم می‌کنند که این قدرشناسی، در جای خود و در کنار اجر الهی، بسیار خوش‌حال‌کننده است.

در برخی مناطق، دشمنان و رسانه‌های ضد روحانیت با شبهه پراکنی‌ها تلاش دارند، دید مردم نسبت به فعالیت‌های حوزه و طلاب را منفی کنند؛ اما مردم وقتی تلاش مخلصانه سربازان امام زمان(عجل‌الله‌فرجه‌الشریف) در مناطق خود را می‌بینند، نگاه آن‌ها تغییر می‌کند؛ زیرا زمانی که با چهره حقیقی حوزه و حوزویان از نزدیک آشنا شوند، خود به خود شیفته این قشر می‌شوند.

 

----------------------------------------------
پی‌نوشت
[1]. کافی، ج1، ص 403.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 خرداد 1394 توسط : سلمان خلیلی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات