اهل سنت پاسخ دهند!!!
تعداد بازدید : مرتبه


سوال

ما شیعیان با اهل سنت هیچ گونه مخاصمه و دشمنی نداریم و آنها را نه تنها نجس نمی‌دانیم، بلکه با آنها وصلت می‌کنیم، خرید و فروش و دادوستد انجام داده و در کنار هم مثل یک برادر در زیر لوای اسلام زندگی می‌کنیم.

اما در عین حال که مشترکات زیادی (خدا،پیامبر،کتاب و...) داریم، یکسری اختلافاتی هم وجود دارد که نیاز به بحث و گفتگوی علمی دارد و از این باب، ما سه سوال از برادران و علمای اهل سنّت از کلام رسول خدا(صل‌اللّه‌علیه‌وآله) داریم که اولاً سند این روایات بر طبق منابع اهل سنّت، صحیح و غیر قابل خدشه است و دوم اینکه اهل سنّت بفرمایند مراد حضرت و دلالت این احادیث چه چیزی است، تا شاید کمی به حق نزدیک‌تر شویم.

1.قال الترمذی: قال النبی(صل‌اللّه‌علیه‌وآله): «وَ تَفْتَرِقُ اُمَّتِی عَلَی ثَلاثَ وَ سَبْعِینَ فِرْقَةٍ»[1]
و فِی رَوَایَةٍ: «وَ تَفْتَرِقُ اُمّتِی عَلَی ثَلَاثَ وَ سَبْعِینَ مِلّةٍ کُلُّهُم فِی النَّارِ اِلَّا مِلّةٍ وَاحِدَةٍ؛[2] پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: امت من  به هفتاد و سه فرقه جدا و متفرق می‌شوند که همگی آنها در آتش جهنم هستند مگر یک فرقه».
سوال در اینجاست که در میان این همه فرقه‌های اسلامی کدام فرقه اهل نجات و حق هستند؟ حنبلی، شافعی، مالکی، حنفی، شیعه، زیدی، ماتریدی یا... کدام یک؟


باید توجه داشت در عصر پیامبر (صل‌اللّه‌علیه‌وآله) هیچ افتراقی رخ نداده بود و دلالت روایت به زمان بعد حیات مبارک پیامبر (صل‌اللّه‌علیه‌وآله) بر می‌گردد، به هر حال باید تحقیق کرد که کدام فرقه اهل نجات می‌باشد؟

2.فِی الْبُخَارِی: قَالَ النَّبِیُّ(صل‌اللّه‌علیه‌وآله): «وَ مَنْ مَاتَ وَ لَیْسَ فِی عُنُقِهِ بَیْعَةٌ مَاتَ مِیتَةَ جَاهِلِیَّةِ[3]  وَ فِی رَوَایَةٍ: مَنْ مَاتَ بِغَیْرِ اِمَامٍ مَاتَ مِیتَةَ جَاهِلَیَّةٍ؛[4] هر کسی بمیرد و بیعت با امام در گردنش نباشد، به مرگ جاهلیّت مرده است».
 مراد رسول خدا(صل‌اللّه‌علیه‌وآله) کدام امام است؟ و این امام کیست که اگر انسان، بدون او و بیعتش بمیرد، به مرگ جاهلیت یعنی کافر مرده است؟

3. قَالَ النَّبِیُّ(صلّ‌اللّه‌علیه‌وآله): «اِنَّ هَذَا الْاَمْرُ لَا یَنْقَضِی حَتَّی یمضَی فِیهِمُ اثْنَا عَشَرَ خَلِیفَةٍ؛[5] این امر (امامت و خلافت) به پایان نمی‌رسد تا اینکه دوازده خلیفه و جانشین جای گیرد».
ابوبکر، عمر، علی، عثمان، حسن، معاویة پنج نفر می‌شود، خلفای بنی عباس هم بیش از دوازده نفر بودند، پس به راستی دوازده خلیفه بعد از پیامبر چه کسانی هستند؟

4. این روایت صحیح السند هم قابل توجه کسانی که به دنبال حق هستند؛ علمای اهل سنّت اگر اشکالی در متن حدیث و دلالت آن دارند متذکر شوند و آن اینکه: پیامبر اكرم (صل‌اللّه‌علیه‌وآله) به علی(علیه‌السلام) اشاره کرد و فرمود: «وَالَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ اِنَّ هَذَا وَ شِیعَتُهُ لَهُمُ الْفَائِزُونَ یَومَ القِیَامَةِ؛[6] قسم به کسی که جان در دست اوست، به درستی که این علی و شیعیانش در روز قیامت رستگارند».

 

---------------------------------------
پی‌نوشت:
1. سنن الترمذی،ج4،ص134،ح2778.  المستدرک،ج1،ص6.
2. سنن الترمذی،ج4،ص135،ح2779.
3. صحیح مسلم،ج6،ص22،ح4686.
4. مسند احمد،ج4،ص96.
5. صحیح مسلم،ج6،ص3،ح4598.
6. فتح القدیر، ج5،ص477.

برچسب ها: اهل سنت، سوال از اهل سنت، حدیث اثنا عشر، حقانیت شیعه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 خرداد 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات