علی هادی و رهبر جامعه در قرآن
تعداد بازدید : مرتبه


قرآن کریم: علی(ع) هادی و صدیق اکبر امت اسلامی


جایگاه و عظمت شخصیت حضرت امیرالمومنین(علیه‌السلام) به اندازه‌ای است که هیچ کس توان و ظرفیت درک حقیقت وجودی او را ندارد. و تنها خداوند متعال و رسول گرامی‌اش قادر به بازگویی حقیقت نورِ وجودی و جایگاه و مقام حضرت در عالم هستی هستند و تنها آن‌ها هستند که می‌توانند ما را از سرّ درون و کمالات و فضائل بی‌شمار حضرت آگاه سازند.

قرآن کریم بی‌آن‌که نامی از امیرالمومنین(علیه‌السلام) برده باشد، در صدد بیان کمالات و فضائل بی‌شمار‌ و شخصیت بی‌نظیر ایشان که خود، قرآن ناطق و حقیقت قرآن است، برآمده است. در این نوشتار به دو آیه از میان آیات بی‌شماری که در فضائل حضرت نازل شده‌اند اشاره می‌نماییم و تنها از منابع معتبر اهل سنت در تأیید شأن نزول آن و اثبات حقانیت امیرالمومنین(علیه‌السلام) بهره جسته‌ایم. باشد که ایشان ما و تمام انسان‌های حقیقت جو را مورد لطف و هدایت خویش قرار دهند.


آری یکی از القاب و نام‌هایی که قرآن کریم به  امیرالمومنین(علیه‌السلام) نسبت داده است «هادی» است. خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید:«إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هاد [رعد/7] به درستی که تو فقط بیم‌‏دهنده‌‏اى؛ و براى هر گروهى هدایت كننده‌‏ایست».

علما و مفسّران پیرامون این آیه بحث‌هاى مختلفى مطرح كرده‌‏اند. عده‌ای در تفسیر کلمه «منذر» و «هادی» گفته‌اند: منظور از منذر و هادی شخص خود پیامبر اکرم(صلى‌الله علیه‌وآله) است. اما این تفسیر خالی از انصاف است و با فصاحت و بلاغت قران سازگاری ندارد، چون اگر هر دو كلمه مربوط به پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله)  بود، می‌بایست آیه بدین شكل باشد: «أَنْتَ لِكُلِّ قَوْمٍ مُنْذِرٌ وَ هادٍ».
هم‌چنین روایات بسیاری از مفسرین خلاف این تفسیر است.

چنان که «ابو برزه» اسلمى می‌گوید: هنگامى كه آیه «إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ ....» بر پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نازل شد، آن حضرت دست بر سینه مبارك‌شان نهادند و فرمودند: «منذر، من هستم و هر قوم و جمعیّتى هدایت‌گرى دارد» سپس دست بر شانه على نهاد و فرمود: «وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هاد» یعنى هادى علىّ بن أبی‌طالب(علیه‌السلام) است». این روایت به طرق مختلفی نیز وارد شده است.[1]

جای بسیار تعجب و تأسف است که قرآن کریم امیرالمومنین(علیه‌السلام) را به عنوان هادی معرفی می‌نماید، آن وقت بسیاری از مسلمانان غیر ایشان را به عنوان هادی انتخاب کرده‌اند.

دومین آیه که بدان اشاره می‌کنیم، آیه 32 از سوره زمر است که قرآن کریم می‌فرماید: «وَ الَّذِی جاءَ بِالصِّدْقِ وَ صَدَّقَ بِهِ أُولئِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ [زمر/ 33] امّا كسى كه سخن راست بیاورد و كسى كه آن را تصدیق كند، آنان پرهیزكارانند». سوال ما در این‌جا این است که «آورنده كلام صدق» و «تصدیق‏‌كننده آن» كیست که خداوند او را متقی و محسن می‌خواند؟!

جواب این پرسش را بسیاری از علما و دانشمندان اهل سنت داده‌اند که گفته‌اند: منظور از آورنده كلام صدق، پیامبر اكرم(صلى‌الله‌علیه‌وآله) و منظور از «تصدیق‌‏كننده آن» علىّ بن أبی‌طالب(علیه‌السلام) است[2].

البته در میان همه این مفسّران و راویان، تنها فخر رازى عَلَم مخالفت برافراشته و مى‏‌گوید: «منظور از جمله دوم خلیفه اول است؛ چون او ملقّب به صدّیق بوده است». در حالی که اولا او برای گفته خود هیچ شاهدی از کتاب و سنت نمی‌آورد و دوم آن‌که چنان که قبلا اثبات شد، پیامبر اکرم(صلى‌الله علیه‌وآله) دو صفت «صدیق» و «فاروق» را در بین تمام مسلمانان به حضرت على(علیه‌السلام)اختصاص داده که این خود دلیل برتری امیرالمومنین بر شیخین و اثبات حقانیت ولایت، امامت و خلافت ایشان را در بعد از رحلت رسول اکرم می‌کند.

بنابراین این آیات دلالت بر برتری و فضیلت امیرالمومنین(علیه‌السلام)ر نسبت به سایر مسلمانان دارد و اگر خلافت در بعد از رحلت پیامبر انتصابی است، یک آیه از این‌ها کفایت می‌کند بر خلافت حضرت و اگر انتخابی باشد هیچ عقلی حکم نمی‌کند، چنین انسان والا و با عظمتی را رها کرده و به پایین‌تر از او اقتدا شود.
_________________________________________________
پی‌نوشت
[1]. الدّرّ المنثور، ج 4، ص 45. شواهد التّنزیل، ج 1، ص 298. مستدرك الصّحیحین، ج 3، ص 129.
[2]. احقاق الحق، ابن عساکر، ج 3، ص 177؛ كفایة الطّالب، علامه گنجی، ص 109؛الجامع لاحكام القرآن، قرطبی، ج 15، ص 256 ؛ البحر المحیط، ابوحیان اندلسی، ج 7، ص 428 ؛ الدّرّ المنثور،سیوطی، ج 5، ص 328 ؛ مناقب مرتضوى،ترمذی، ص 51 ؛ روح المعانى، الوسی ج 30، ص 3.

برچسب ها: حضرت علی در قرآن، فضائل علی در قرآن، علی هادی و رهبر امت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 تیر 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic