«توحید مفضل»  بهترین معجزه کلامی امام صادق

امام صادق(علیه‌السّلام) یگانه امامی است كه با علوم خود جهانیان را به اسلام واقعى و دین حقیقى آشنا نمود. و با انحای مختلف و با منطق و برهان، و قلم و بیان انسان‌ها را به این دین اصیل راهنمایى نمود و آن‌ها را با حقیقت این عالم و نظام آفرینش آشنا نمود و بذر معرفت و شناخت را دل‌ها و عقل بشر را بارور نمود.

یکی از معجزات علمی امام صادق(علیه‌السّلام) که اندیشه و تدبر در آن، انسان را به سوى حقیقت رهنمون مى‌‏سازد، حدیث گران‌قدریست که حضرت آن را در چهار روز و در چهار فصل بر مفضّل املا فرموده‌اند که به کتاب «توحید مفضل» معروف شده است. امام در فصل اول درباره شگفتی‌هاى آفرینش انسان و در فصل دوم درباره شگفتی‌هاى آفرینش حیوان و در فصل سوم درباره شگفی‌هاى آفرینش طبیعت و در فصل چهارم درباره ناملایمات و مصائب سخن گفته‌اند.
بدون شک این کتاب بی‌بدیل، بهترین معجزه‌ی کلامی امام صادق(علیه‌السّلام) است که کمتر به زوایای وجودی آن پرداخته شده است. که در این‌جا به گوشه‌هایی از آن اشاره می‌نماییم.امام صادق(علیه‌السّلام) ابتدا به اندیشه و تفکر در نظام هستی سفارش می‌نماید و بی‌بصیرتی را عامل عناد و لجاجت در مقابل ذات حضرت حق بیان می‌کند. سپس به تشریح  وضع جنین در رحم مادر و طفل شیرخوار می‌پردازد که بیان آن در ۱۴۰۰ سال پیش، فقط تنها از زبان یک امام معصوم، آن‌هم امام صادق(علیه‌السّلام) برمی‌آید. «... جنین در زیر سه پرده از ظلمت محجوب است: ظلمت شكم و ظلمت رحم و ظلمت مَشیمه( بچّه دان). براى جنین در آن حال ابداً فكرى و راهى براى طلب غذا، و دفع مضرّت، و جلب منفعت، و دور كردن و زدودن موادّ آزاردهنده نمى‏‌باشد. در آن حال خون حیض به سوى او براى تغذّى او جارى مى‏‌گردد، همان‌طور كه جریان آب، نباتات را تغذیه مى‏‌كند و ... همین كه جنین قدم به جهان نهاد، آن خون حیضى كه در رحم مادر غذاى او بود اینك تبدیل به شیر مى‏‌گردد. آن طعم و رنگ به نوعى دگر از غذا منقلب مى‏‌شود كه موافقتش با مولود تازه وارد از جهت تغذّى شدیدتر است و در وقت حاجت به طفل مى‏‌رسد».[۱]

امام در فصل دوم به تشریح حیوانات می‌پردازد و به عنوان نمونه به بیان عجایب آفرینش ماهى اشاره کرده و می‌فرماید: «ماهى، آب را از دهان مى‏‌گیرد و از دو گوش بیرون مى‏‌كند تا چون دیگر حیوانات از فواید هوا بهره ببرد».[۲] آیا این سخن بیان وجود اکسیژن در آب و استفاده ماهى از «اكسیژن» نمی‌باشد که قرن‌های بعد کشف شده است.

در فصل بعدی مى‏‌فرمایند: « خورشید چنین آفریده شد كه از جانب مشرق طلوع كند و بر آن‌چه كه از جانب مغرب با آن رو به رو مى‏‌شود بتابد. و خورشید بر زمین مى‏‌تابد تا هر بخشى از زمین نصیب خود را از نور آن بگیرد».[۳] آیا این جمله غیر از كروى بودن زمین و هم حركت آن است که بعدها به اثبات رسید.

البته امام صادق(علیه‌السّلام) در فصول این کتاب، مفصّلا بحث‌های عمیق و زیبایی كرده‌‏اند که اگر دانشمندان و متخصصان هر رشته به گرد هم آیند و به بحث بنشینند بى‏‌شك ده‌ها و صدها قانون دیگر که حتى ممکن است هنوز كشف نشده‌ باشند را می‌توانند از آن در‏یابند. اما افسوس كه بشر با کنار گذاشتن اهل بیت(علیهم‌السّلام) و با بى‏‌اعتنایى به سخنان آنان، بزرگ‌ترین ستم را بر خود روا داشته و می‌دارند.

بنابراین آن‌چه که از کلام و سبک و سیره امام صادق(علیه‌السّلام) می‌توان دریافت آن است که تنها تفكر و اندیشه است که پرده‌های حجاب و زنگار غفلت را برمی‌دارد و انسان را به خدا مى‏‌رساند.
_______________________________________________
پی‌نوشت
[۱]. بحار الأنوار، ج ۳، ص ۱۰۱.
[۲]. همان.
[۳].همان.

برچسب ها: توحید مفضل، شگفتی های افرینش، امام صادق، بیان و علم امام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات