میلاد باسعادت سرور آزادگان عالم حضرت امام حسین (علیه السلام ) را خدمت تمام آزادگان و دوستاران حضرتش تبریک عرض می کنیم.
وقتی ساختمانی را معمار بنا می کند برای استحکام بنا باید پی و زیر بنای آن محکم و استوار نمایدتا با هر بادی نلرزیده و فرو نریزد استحکام و زیر بنای نبوت انبیاء ، عصمت ایشان از هرگونه لغزش و اشتباه در هر مرتبه ای از مراتب عصمت می باشد.
در مطلب پیشین گفتیم که عصمت سه مرتبه دارد یکی از این مراتب،عصمت در دریافت و ابلاغ وحی می باشد که از مهمترین مراحل عصمت می باشد و اساس نبوت بر این وابسته است که اگر نباشد نبوت پیامبر متزلزل خواهد شد چون پایه و اساس نبوت انبیاء این است که آنچه دریافت می کنند و به مردم ابلاغ می دارند وحی الهی باشد حال اگر در این مرحله پیامبری معصوم نباشد پایه ای برای نبوت او نخواهد بود.
از ادله های عقلی که برای عصمت در مرتبه گرفتن و تبلیغ وحی بیان شده عبارت است از اینکه :
1- اعتماد به گفتار پیامبران بدون عصمت ممکن نمی باشد
هدف اصلی بعثت انبیاء ایجاد ایمان و گرایش در مردم برای آشنا ساختن آنها با برنامه های الهی می باشد. و این هدف محقق نمی شود مگر با جلب اعتماد و اطمینان مردم به سخنان پیامبران و این هم محقق نمی شود مگر با معصوم بودن پیامبران از اشتباه و خطاء در گرفتن وحی از منبع الهی و تبلیغ آن.یا به دیگر سخن :
خداوند انبیاء را جهت اتمام حجت با مردم بسوی ایشان فرستاده است و حجت زمانی تمام خواهد شد که پیامبران در دریافت وحی و ابلاغ آن از هرگونه خطا و اشتباه و کم و کاست و زیادی در آن مصون باشند.
 اگر پیامبران در این مرحله معصوم نباشند با احتمال اینکه ایشان در وحی خللی ایجاد کرده اند مردم به ایشان اعتماد نمی کردند.
2- معجزه و عصمت
اینکه پیامبران برای اثبات ادعای خود در مقابل مردم معجزاتی را نشان می دادند این خود دلیلی است بر عصمت انبیاء.
اعطای معجزه به پیامبران عقلاً دلالت می کند بر اینکه هر آنچه را که انبیاء به خدا نسبت می دهند در آن دروغ و اشتباه راه نداردچون اعطای معجزه به یک شخص از طرف خدا به منزله ی تایید و تصدیق شخص می باشد حال اگر قرار باشد انبیاء چیزی را به دروغ به خدا نسبت بدهند تایید چنین پیامبری با معجزه در حکم تصدیق شخص دروغگو است و تصدیق دروغگو کار قبیحی است که از خدای حکیم سر نمی زند.
__________________
 برگرفته از :
آموزش عقاید - آیت الله مصباح یزدی
ترجمه تفسیر المیزان - علامه طباطبایی- ج2
دلایل الصدق محمد حسن مظفر
شیعه در اسلام - علامه طباطبایی
عصمت پیامبران و امامان (علیهم السلام)در کلام اسلامی - دکتر سید باقر سیدی بنابی
طبقه بندی: پیامبر شناسی،  عصمت، 
برچسب ها: عصمت، عصمت در تبلیغ، معصوم، وحی، رسول، ارسال رسول، نبوت، پیامبری، راهنما، راهبر، معصوم از خطا، معصوم از اشتباه، پیامبران، انبیاء،
مطالب مرتبط: ضمانتی برای تایید سخنان پیامبران،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 تیر 1391 توسط : داود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات