قبور اولیای الهی بهترین مکان برای نماز و دعا.


 از جمله مسائلی که مسلمانان بر آن اجماع دارند، خواندن نماز و دعا در کنار قبور و مشاهد پیامبران و اولیای الهی است. این مساله یکی از سنت‌هایی است که مسلمانان در طول تاریخ سعی داشته تا بدان عمل کنند. اما وهابیان بر خلاف سایر مسلمانان فتوا به حرمت و شرک بودن آن داده‌اند.

«ابن‌تیمیه» در این باره می‌گوید:«نماز در کنار قبور مشروع نیست و نیز قصد مشاهد کردن برای عبادت در آن مکان‌ها از قبیل نماز، اعتکاف، استغاثه و نحو این افعال مشروع نیست و کراهت دارد».[۱] «شیخ عبدالعزیز بن باز» مفتی اعظم وهابیت نیز می‌گوید:« نماز در کنار قبور بدعت و از وسایل شرک است».[۲]

یکی از شگرد‌های وهابیت خبیث این است که همیشه آیات قرآن و روایات را به نفع خود تفسیر کرده و از بیان آیات و روایات صحیحی که با مواضع آن‌ها منافات دارد، خودداری می‌کنند. مگر نه این است که قرآن کریم برای تبرک به مقام ابراهیم به حاجیان امر می‌کند تا در آن مقام نماز بگذارند و می‌فرماید: «وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى[بقره/۱۲۵] در مقام ابراهیم نمازگاهى براى خود اختیار كنید». مگر پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌واله) در کنار قبر ابراهیم نماز به جا نیاورد؟[۳] مگرحضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) که آیه تطهیر در شأن او نازل شده، هر جمعه به زیارت قبر عمویش نمی‌رفت و در آن‌جا نماز نمی‌خواند[۴] و یا در هفته چندین مرتبه به زیارت قبور شهدای احد نمی‌رفت و نماز و دعا و گریه نمی‌نمود.[۵]

نکته دیگر این است که هرگز هیچ مسلمانی با نماز خواندن در کنار قبور اولیای الهی، آن‌ها را شریک خدا قرار نداده و به سوی قبر سجده نمی‌کند تا آن را همانند بت قرار دهد، بلکه از آن جهت که آن مکان داری شرف و احترام است و از فیض و قرب بیشتری نسبت به خداوند برخوردار است، نماز اقامه می‌کنند.

بنابراین نماز و دعا کردن کنار قبور راهی به سوی شرک نیست و مصداق منع از رفتن به مساجد و خراب کردن آن نمی‌باشد و هیچ مسلمانی به قصد عبادت صاحب قبر و ترک مساجد در کنار قبور نماز نمی‌خواند. و تنها به خاطر تبرک و تقربی که در آن مکان وجود دارد نماز و دعا به جا می‌آورند، هم‌چنان که برخی از زمین‌ها و مکان‌ها مبارک‌اند و بر دیگر نقاط ترجیح دارند مانند خانه کعبه  و بیت المقدس و.... .
____________________________________________________
پی‌نوشت
[۱]. مجموعه الرسائل و المسائل، ج۱، ص۶۰.
[۲]. فتاوی نور علی درب، ج۱، ص۳۰۲.
[۳]. صحیح ابن حبان.
[۴]. المصنف، عبدالرزاق،ج۳، ص۵۷۲؛ السنن الکبری، ج۴، ص۱۳۱.  
[۵]. مستدرک حاکم، ج۱، ص۵۳۳؛ السنن الکبری، ج۴، ص۱۳۱.

برچسب ها: شبهات وهابیت، نماز و دعا کنار قبور، نماز در حرم اهل بیت، وهابیت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 شهریور 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات