امامت و رهبری یک کودک چگونه ممکن است؟

امام محمدتقی(علیه‌السلام) نهمین امام شیعیان در حدود سن هشت سالگی بعد از شهادت پدرشان امام رضا(علیه‌السلام) به امامت رسیدند، اما همین امر در همان دوران از سوی دشمنان مغرض  و برخی شیعیان جاهل مورد سوال قرار گرفت که مسئولیت سنگین و خطیر امامت و ولایت چگونه از جانب یک کودک ممکن است؟ مگر یک کودک می‌تواند جانشین پیامبر خدا(صلی‌الله‌علیه‌واله) باشد و پیشوایی مسلمانان را برعهده بگیرد؟   

قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید توجه نمود که جایگاه امامت همانند پُست و مقام‌های اعتباری و قراردادی نیست تا بخواهیم  آن را با شرایط و مقتضیات آن بسنجیم، بلکه امامت یک مقام خدادادی و الهی است و امام تنها از جانب خداوند منصوب می‌گردد و تمام  شرایط آن از علم، تدبیر، درایت، حکمت و.... از سوی پروردگار و لدنی می‌باشد و خداوند نیز می‌تواند این مقام را به هر که بخواهد عنایت فرماید.

هم‌چنین پیش از این، خداوند مقام نبوت و رسالت را در دوران کودکی و حتی طفولیت به پیامبران گذشته نیز عنایت کرده است. قرآن کریم درباره رسالت و نبوت حضرت یحیی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «یَا یَحْیَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَیْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِیًّا[مریم/۱۲] اى یحیى كتاب [خدا] را به جد و جهد بگیر و از كودكى به او نبوت دادیم».در آیه دیگر حضرت عیسی(علیه‌السلام) نیز از سوی خداوند در همان دوران طفولیت مأمور به سخن گفتن می‌گردد که این نوع سخن گفتن در گهواره بیان اعطای مقام نبوت و رسالت به اوست. قرآن کریم در بیان سخن حضرت عیسی(علیه‌السلام) می‌گوید: «قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا[مریم/۳۰] [عیسی] گفت منم بنده خدا به من كتاب داده و مرا پیامبر قرار داده است».

«علی بن اسباط» از اصحاب امام رضا(علیه‌السلام) گفت حضرت جواد(علیه‌السلام) داخل اطاق شد من با دقت به قد و بالاى آن حضرت نگاه می‌كردم تا قیافه‏‌اش را براى مصریان بازگو كنم همین كه نشست فرمود: علی خداوند همان‌طور كه حجّت را در مورد نبوت بر مردم تمام می‌كند در مورد امامت نیز انجام می‌دهد خداوند در قرآن می‌فرماید:«وَ آتَیْناهُ الْحُكْمَ صَبِیًّا و و لما بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ بَلَغَ أَرْبَعِینَ سَنَةً» جایز است كه مقام پیامبرى و رهبرى را به او بدهند در حالى كه كودكى باشد (چنان‌چه آیه اول شاهد است) و ممكن است در سن چهل سالگى او را به این مقام مفتخر نمایند(چنانچه آیه دوم گواهى می‌دهد).[۱]

«صفوان بن یحیى» نیز می‌گوید به حضرت رضا(علیه‌السلام) عرض كردم ما قبل از این‌كه فرزندتان ابو جعفر(حضرت جواد(علیه‌السلام)) متولد شود از شما راجع به امام پرسیدیم، شما فرمودید: «خداوند به من فرزندى خواهد داد». اكنون كه خدا عنایت كرده و چشم ما به جمالش روشن شده خدا نخواسته اگر به مصیبت شما و فقدان وجود عزیزتان دچار شویم، بالاخره امام ما كیست؟ ایشان به حضرت جواد(علیه‌السلام) اشاره کردند. عرض كردم آقا او كه هنوز سه سال بیشتر ندارد. فرمود: «چه اشكالى دارد عیسى حجّت خدا شد با این‌كه كمتر از سه سال داشت».[۲]

بنابراین امامت نیز همانند نبوت، به سن و سال ربطی ندارد. امام جواد(علیه‌السلام) نیز یکی از امامانیست که خداوند این موهبت و عنایت خاص را در کودکی به ایشان عنایت فرموده تا ما بعد از گذشت قرن‌ها شاهد بذل و جود بی‌پایان این امام همام در سرتاسر زندگی باشیم.

______________________________________

پی‌نوشت
[۱]. زندگانى حضرت امام جواد وعسگریین ع، علامه مجلسی، ص ۱۸.
[۲]. همان.

برچسب ها: امامت امام جواد، امامت امام جواد در کودکی، اممت در کودکی چگونه ممکن است، امام محمد تقی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 شهریور 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات