عصمت ، ارزشی برای معصومین
تعداد بازدید : مرتبه

اون میدونست که سیگار کشیدن براش ضرر داشت بنابراین حتی فکر سیگار هم به ذهنش خطور نمی کرد.اما دوستش نه،اون سیگار میکشید با اینکه میدونست ضرر داره و از یه طرف مقلد مجتهدی بود که فتوا به حرمت سیگار داده بود.زندگی اونا باهم فرق داشت.

بنظرت سیگار نکشیدن بده؟آره،البته که خوبه و در حد خودش فضیلتیه برا فرد.اصلا اینکه آدم به دونسته هاش عمل کنه خیلی خوبه.آیت الله بهجت(رضوان الله تعالی علیه) یکی از توصیه های اخلاقی شون همین بود،به این مضمون=(عمل به اونچه که از واجبات میدونید و ترک محرماتی که به حرمتش علم دارید باعث توفیق عمل میشه و علم به چیزایی که نمیدونیم رو در پی میاره)

          

در مورد پیامبرا و اماما(که سلام خدا بر همشون) هم گفته شده از ابتدای بچگی عصمت براشون تفضل میشد.البته اگه بخواهیم دقیق بگیم،"علم به گناه و اینکه مورد رضای خدا نیس"به ایشون داده میشد و این باعث میشد به طرف گناه نرن.مثل اون جوون که با داشتن علم به ضرر سیگار به طرف سیگار نمیره.همون طور که گفتم اینم فضیلته.بر خلاف بعضیا که فکر میکنن چون این علم از طرف خدا داده شده پس گناه نکردن برا ایشون فضیلتی نداره.سیگار نکشیدن برا فردی که از ضررش آگاهه مگه فضیلت نیست؟برا کسی هم که میتونه و قدرت گناه کردن داره ولی گناه نمیکنه فضیلته.

آیاتی تو قرآن کریم داریم که انبیاء و پیامبر اکرم رو از هرگونه گناه و شرکی بر حذر میکنه.اگه عصمت اختیاری نبود و تفضل خدا باعث بی ارزش بودن عصمت ایشون میشد،این آیات بی معنی بود.(1)

اینایی رو که در مورد عصمت خدادادی پیامبرا و ائمه (علیهم السلام)گفتیم مربوط میشد به مرتبه اول عصمت یعنی همون عصمت از گناه . این تفضل هم به خاطر مقام نبوت یا امامتی بود که به ایشون عطا میشد.عصمت در این مرتبه از لوازم نبوت و امامته.

قرآن کریم در مورد حضرت عیسی (2) و حضرت یحیی(3) تصریح میکنه که ایشون از همون زمون طفولیت عصمت بهشون عطا شد.

مراحل بعدی عصمت(ملکه شدن عصمت) برای این بزرگواران اکتسابیه که در اثر تلاشها و مجاهدتها و صبر در مصائب بدست اومده.چنانچه مقام امامت رو به حضرت ابراهیم(علیه السلام) بعد از امتحانای سخت عطا فرمود با اینکه معصوم بود.

خلاصه اینکه مرتبه اول از عصمت(یعنی عصمت در برابر گناه و خطا) خدادادیه و این از فضیلت بودن عصمت برا پیامبرا و امامان کم نمیکنه چون در عین حال ایشون مختار بودن که چگونه عمل کنند و ایشون راه سعادت رو پیش گرفتن(مانند مثال بالا) . اما در مورد مراحل و مراتب بالاتر عصمت،اکتسابی بوده که در اثر زحمات فراوان ایشون بدست اومده.

----------

(1) انعام/87

(2) مریم/ 29 و 30؛ فاشارت الیه قالوا كیف نكلم من كان فی المهد صبیا قال انی عبداللله اتانی الكتاب و جعلنی نبیاً.

(3)مریم/12. یا یحیی خذ الكتاب بقوة و آتیناه الحكم صبیاً.

طبقه بندی: عصمت، 
برچسب ها: عصمت، پیامبر، عیسی، ابراهیم، یحیی، بهجت، خدادادی، اکتسابی، سیگار،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 تیر 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات