اصول بنیادین مبارزه با استکبار در قرآن کریم

در پست گذشته بیان کردیم که دشمنی با دشمنان خدا و مبارزه با استکبار که در صدر دشمنان خدا قرار دارد، یکی از مهم‌ترین اصول اسلامی است که با ایمان رابطه دوسویه دارد. و بر مبنای قرآن، کسانی که در پی دوستی با دشمنان خدا هستند، ایمان به خدا و روز قیامت ندارند و حقیقت و روح دین را درک نکرده‌اند.

اسلام تمامی مستضعفان و آزادگان دنیا را به رویارویی با مستکبران فرا می‌خوانند و بر ضرورت مبارزه با استکبار حکم می‌کنند. البته برای موفقیت و پیروزی در این مبارزه، باید از اصول مهمی تبعیت نمود که قرآن کریم بدان اشاره فرموده است؛ که ما به سه اصل مهم از این اصول اشاره می‌کنیم:


۱.خود باوری و اعتماد به نفس (ما می‌توانیم)
یکی از روش‌های مستکبران در غلبه بر مردم، به استضعاف کشیدن آنان و تلقین این مطلب است که بدون تکیه و کمک ما قادر به ادامه حیات نیستید، تا آن‌جا که فراعنه خود را خدا و رب مردم می‌نامیدند و هم‌اکنون نیز مستکبران جهان در صدد القای همین مطلب به ملت‌ها هستند که اگر می‌خواهید به توسعه اقتصادی و فن‌آوری دست یابید، باید در مقابل ما زانو زده و قدرت و ولایت ما را بپذیرید.

این‌که ما می‌توانیم و به خود و توانایی‌ها و قدرت خود اعتماد داشته باشیم، مهم‌ترین اصل در مبارزه با استکبار و زورمداران است؛ چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید:«وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِین [آل عمران/۱۳۹] و اگر مؤمنید سستى مكنید و غمگین مشوید كه شما برترید».
امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) که پرچم‌دار مبارزه با استکبار بود، به همین نکته اشاره می‌کند: «باید مردم را بیدار کرد، این مردمی که با تبلیغات چند صد ساله به آن‌ها باورانده بودند که نمی‌شود با آمریکا یا شوروی مخالفت کرد و الان هم باور ملت‌های دیگر هم همین است. باید به آن‌ها فهماند که می‌شود».[۱]

۲. شکیبایی و پایداری در مبارزه
از اصول مهم دیگر مبارزه با مستکبران عالم، صبر و بردباری در برابر مشکلات و عدم ترس از قدرت و امکانات مستکبران است. قرآن کریم می‌فرماید: «إِن یَكُن مِّنكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ یَغْلِبُواْ مِئَتَیْنِ وَإِن یَكُن مِّنكُم مِّئَةٌ یَغْلِبُواْ أَلْفًا مِّنَ الَّذِینَ كَفَرُواْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَّ یَفْقَهُون [انفال/۶۵] اگر از [میان] شما بیست تن شكیبا و صبور باشد بر دویست تن چیره مى‌شوند و اگر از شما یك‌صد تن باشند بر هزار تن از كافران پیروز مى‌‏گردند چرا كه آنان قومى‏ هستند كه نمى‏‌فهمند».
روشن است که مبارزه با قدرت‌های جهانی، دارای سختی‌ها و تبعاتی است؛ اما اهل ایمان با وجود امکانات و قدرت مستکبران موظف به پایداری در برابر لشکریان کفر هستند.

۳. برخورد تهاجمی بدون عقب‌گرد
مستکبران همانند حیواناتی هستند که اگر بدان حمله کنی عقب می‌نشینند و هر گاه پا به فرار بگذاری به دنبالت می‌دوند. قرآن کریم بعد از توصیه به حالت تهاجمی در مقابل یاران شیطان می‌فرماید مکر و کید شیطان ضعیف است: «فَقَاتِلُواْ أَوْلِیَاء الشَّیْطَانِ إِنَّ كَیْدَ الشَّیْطَانِ كَانَ ضَعِیفًا [نساء/۷۶] با یاران شیطان بجنگید كه نیرنگ شیطان [در نهایت] ضعیف است».

وقایع و رخ‌دادهای تاریخ انقلاب اسلامی به خوبی نشان داده است که هر گاه ملت و دولت ایران، عقب کشیده و کوتاه آمده، استکبار گستاخ‌تر و جریح‌تر شده و هر گاه مقاومت و ایستادگی نموده و حالت تهاجمی به خود گرفته است، آن‌ها عقب کشیده و از مواضع خود کوتاه آمده‌اند، تا جایی که امروز حاضر به مذاکره شده‌اند که این مرهون آن ایستادگی و مقاومت و تلاش‌های رو به جلو ملت ایران در این سال‌هاست.

بنابراین از آن‌جایی که دشمنان نتوانسته‌اند مقاومت و ایستادگی ملت را بشکنند، به دنبال از بین بردن روحیه ضد استکباری این ملت به واسطه نفوذ و عادی جلوه دادن روابط و شکستن قبح آن هستند. با این وجود روز ۱۳ آبان روزیست که بار دیگر ملت ایران نشان خواهد داد که بر اهداف ضد استکباری خود و روحیه استکبار ستیزی خود پایدار خواهد ماند و میان اسلام و کفر هیچ ارتباط، صلح و سنخیتی وجود ندارد.
_________________________________
پی‌نوشت
[۱]. صحیفه نور، ج۱۲، ص۲۷۹.

برچسب ها: استکبارستیزی، اصول مبارزه، مبارزه با آمریکا، استکبار در قرآن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 آبان 1394 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic