مسیحیت و یهودیت وعصمت انبیاء
تعداد بازدید : مرتبه

با سلام وآرزوی قبولی طاعات و عبادات شما دوستان در این ماه مبارک

عصمت پیامبران در ادیان دیگه هم با کمی فرق مطرحه(البته نقطه قوت عصمت در کلام اسلام نسبت به این ادیان در همون فرقهاس)

عصمت پیامبران در یهود:پیامبر در دیدگاه یهود "دهان خدا" هستش یعنی هر چه نبی بگه خدا میگه و متقابلا هر چی خدا بگه نبی میگه.گرچه این تعبیر نشون دهنده عصمت نبی در دریافت و ابلاغ وحیه،اما در همین کتاب مقدس یهود یعنی تورات،اعمال ناشایست و ناپسندی رو به انبیا نسبت داده شده(که اتفاقا یکی از دلایل تحریف تورات،همین موارده).مانند:

                  

بر اساس کتاب مقدس تورات، لوط (پیامبر علی نبینا و آله و علیه السلام) شراب نوشیده، سپس در حال مستی با دخترانش زنا کرد.دختران نیز از این زنا حامله شده و هر کدام پسری به دنیا آوردند که نسب بعضی از انبیاء به آنان می‌رسد؛ مانند داوود،سلیمان و عیسی علیهم‌السلام(1)؛حال آن که به حکم خود کتاب مقدس، افراد حاصل از زنا داخل جماعت خداوند نشوند حتی تا پشت دهم(2)

کتاب مقدس تو قصهٔ داوود می‌گه:داوود (علیه‌السلام) با زن اوریا زنا کرد. آن زن حامله شد. حضرت داوود نیز شوهر آن زن را به کام مرگ فرستاد و .. سلیمان علیه‌السلام از این زن متولد شد(3)

 در داستان موسی در کتاب مقدس، هارون گوساله می‌سازد و خود با بنی اسرائیل گوساله‌پرست می‌شود.(4)

البته علمای یهود،پیامبران رو فقط در شئون پیغامبری (یعنی دریافت و ابلاغ وحی)معصوم میدونن و همون جور که دیدیم(با توجه به مثالهای بالا از کتاب تورات)در مورد زندگی شخصی،اعتقادی به عصمت این بزرگواران ندارن.

عصمت در نگاه مسیحیت:مسحیت علاوه بر معصوم دونستن حضرت عیسی(ع)،عصمت رو برا نگارندگان کتاب مقدس نیز معتقده.مسیحیا حضرت مسیح رو بالاتر از پیامبران و در جایگاه پسر خدا مینشونن. حتی کاتولیکها،پاپ رو هم حداقل در فتاوی شرعی بی عیب و نقص میدونن. از نگاه مسیحیان گرچه نویسندگان کتاب مقدس در نگارش کتاب مقدس معصوم بودند،لکن در زندگی شخصی خود آلودگی به گناه ‏وخطا رو داشته اند.‏

نمونه هایی از انحرافات انجیل:

بیان تثلیث و نیز فرزند داشتن خدا:کیست که بر دنیا غلبه یابد جز آنکه ایمان دارد که عیسی پسر خداست(5)

تجسم خدا و اتحاد او با گوشت و خون پیروان خود(6)

تبدیل آب به شراب به عنوان اولین معجزه(7)

با نظری اجمالی در می یابیم که هم یهودیان و هم مسیحیان در عصمتی که به پیامبراشون نسبت میدن دچار تناقضن.در مورد یهودیا که مثالایی رو براتون آوردم و محدود به اینا هم نمیشه.اما در مورد مسیحیا هم اولین تناقض در مورد حواریونیه که انجیل رو نگارش کردن.ضمنا اونا هم پیامبرشون رو در زندگی شخصی خودش،معصوم نمیدونستن.

در حالی که اسلام خصوصا با دلایل متقن عصمت رو برای همه پیامبرا در همه شئون وجود مبارکشون ثابت میکنه و این فرق اعتقاد به عصمت پیامبران از نظر اسلام و بقیه ادیانه.

پینوشتها:

1-سفر پیدایش.19: 31-38 (سفر پیدایش نخستین بخش از کتاب مقدس و اولین کتاب از اسفار 5 گانه یا تورات است.)

2-سفر تثنیه23: 2(سفر تثنیه نام آخرین کتاب تورات و از بخشهای عهد عتیق است.)

3-سموئیل دوم11: 2-27 و 12: 9-12

4-سفر خروج32: 1-9(سفر خروج دومین کتاب از تورات

5-یوحنای رسول باب پنجم

6-انجیل یوحنا باب اول آیه اول

7-انجیل یوحنا باب اول آیه اول

طبقه بندی: پیامبر شناسی،  عصمت، 
برچسب ها: انبیاء، عصمت، مسیحیت، یهودیت، انجیل، تورات، کتاب، مقدس، سفر، عیسی، لقمان، سلیمان، علما، لوط، دختر، داود، حامله، هارون، موسی، گناه، پاپ، حواریون،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 مرداد 1391 توسط : حجت پورمحمد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات