ملاقات علی و فاطمه باشد تماشائی ××× ز مظلومی کند، مظلومه ای پذیرائی

جا داره که ابتدای مطلب، شهادت امام عدل و حقّ رو به همه کاربرای عزیز، تسلیت بگم.

با خودم فکر می کردم، گفتم به این مناسبت از کدوم یکی از پندهای حضرت امیر (علیه السلام)، درس بگیریم تا چراغی باشه توی تاریکی این دنیا

یکی از هزار فائده ای که حکومت چهار سال و نه ماهه حضرت داشته، روشن کردن راه برای حکومت های اسلامیه، هم برا حاکمان و هم برا مردمی که تو اوضاع مختلف سیاسی قرار می گیرن.

خطاب ما اینجا به مسئولین نیست، ما می خوایم نشونه های حقّ رو از لابلای نهج البلاغه برای اوضاع فعلی جامعه خودمون، بیان کنیم.

راه‏های شناخت حقّ در نهج البلاغه

توی نهج البلاغه نکات قشنگ و جالبی در مورد نشانه های حقّ و باطل اومده که دو تا از اونا رو اینجا براتون یادآور می شم:
تو عصری که زندگی می کنیم، متأسفانه حالا به هر دلیلی دوز و دقل و زیرآبی رفتن تاحدودی اتفاق می افته، حضرت تو خطبه ۲۰۱ می فرماید: 
اصل را بر این بگذار که در دست مردم آنچه هست، اعم از حق یا باطل، با یکدیگر آمیخته است، تو باید حق را از باطل تمیز بدهی حق را بگیری و باطل را رها کنی.

نکته ای که توی این فرمایش پیدا میشه، مخلوط شدن حق و باطل با همدیگه است.
واقعاً بعضی وقتا طرف رو می بینی، از هر لحاظ به ظاهر با تقوا، با خدا، تسبیح به دست، (بعضی وقتا هم تو لباس روحانیت!) اما یه ذره که دقت می کنی، می بینی اینا همه ظاهریه! 
پاش بیفته دروغ می گه! یا اینکه بدون اینکه دلیلی داشته باشه، تهمت هم می زنه!
این از لحاظ فردی.

اما از لحاظ گروهی و حزبی هم متأسفانه بعضیا همیشه یه گروه یا یه حزب رو مطلق رد می کنن یا اینکه مطلق قبولش می کنن، این تفکر مخالف نهج البلاغه است، حضرت می فرمایند توی چنین شرایطی حق و باطل با هم آمیخته است، همیشه باید با مقایسه کردن طرز تفکر و رفتار افراد با قرآن و  قوانین شرع، حق رو از باطل جدا کرد.

اما نکته جالب دیگه ای که از نهج البلاغه استفاده میشه اونه که حضرت می فرماید: 
یکی از نشونه های باطل راحت بودن اون هست، اول خیلی راحت به نظر می رسه، اما تو ادامه نقائص اون معلوم میشه، بر خلاف حقّ، اول سختی هایی به دنبال داره اما در آخر راحتی ها نصیب انسان میشه (نهج البلاغه، حکمت ۶۸)

خوارج، از بس نماز خونده بودن، پیشونی‏هاشون پینه بسته بود!! اما از درون مشکل داشتن، فکر می کردن که میشه ظاهر قرآن رو بدون امام معصوم متوجه شد! 
می خواستن از سختی های حکومت علی (علیه السلام) فرار کنن، حق سخته! خیلی ها هم اینجورین! پای سختی که باز میشه، شونه خالی می کنن، وقته خمس دادن که می رسه، وقت حج واجب که می رسه، پای بهره دادن یا بهره گرفتن که می رسه، کتاب توجیه اش رو باز می کنه و شروع می کنه به توجیه کردن!!

پس حضرت دو تا درس به ما دادن: 
یکی اینکه حق و باطل تو همدیگه قاطیه، باید (با زیرکی) اونا رو از هم جدا کنیم.
دومی هم اینکه حق ابتدای کار همیشه سخت و تلخه، اما نهایتش راحتی و رسیدن به وعدۀ خداست.
طبقه بندی: مناسبتها، 
برچسب ها: حق و باطل، شناخت حق و باطل، نشانه های حق و باطل، در نهج البلاغه، نهج البلاغه، حق و باطل در نهج البلاغه، نشانه های حق و باطل در نهج البلاغه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 مرداد 1391 توسط : Sadegh Safa
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات