سوالات یوزارسیفی
تعداد بازدید : مرتبه
  عکس یوزارسیف
سلام پساپس عید فطر رو تبریک میگم
دوستان! بهترین قصه قرآن می دونید چیه ؟
درست حدس زدید آره داستان حضرت یوسف[1]!
خلاصه داستان از این قراره که وقتی حضرت یوسف به قصر مصر راه یافت زلیخا دلداده وی شد بالاخره کار به این جا رسید  که وى یوسف رو قصد كرد یوسف هم اگر برهان پروردگارش رو ندیده بود قصد او كرده بود[2]،
خلاصه به اتهام خیانت یوسف زندانی شد و بعد از اینکه بی گناهی اش اثبات شد فرمود:  من خودمو را مبرا نمى ‏كنم چون كه نفس انسانى پیوسته به گناه فرمان مى‏ ده مگه آونی رو كه پروردگارم رحم بکنه[3]. بعد از این جریان حضرت یوسف خزانه دار مصر شد و قحطی روی داد. برادران یوسف که برای گرفتن آذوقه اومده بودن حضرت یوسف هنگام راهی کردن اونا ظرف آبخورى پادشاه رو در بار برادرش قرار داد و كسى صدا زد اى اهل قافله! شما سارق هستید.بالاخره با این کار پدرش حضرت یعقوب رو -که از گریه تو چشم هاش سفیدی اومده بود و به وسلیه مالیدن لباس حضرت یوسف بینا شد-هم به مصر کشوند. وقتی به مصر رسیدند حضرت یوسف پدر و مادرش رو بر تخت نشوند،در این هنگام همگى اونا به حضرت یوسف سجده‏ كنان به رو افتادند، حضرت یوسف عرض کرد: پدر جان! این تعبیر رؤیاى پیشین من هس كه پروردگارم اونو محقق كرد.
و اما بعضی سوالاتی هنگام مطالعه این داستان تو ذهن ایجاد می شه که میخایم تو این پست جواب بدیم.

1- در قضیه کامخواهی زلیخاحضرت یوسف هم زلیخا رو قصد کرده بود به اعتراف قرآن«همّ بها»و این مخالف با عصمت ایشون هست.

جواب: قصد حضرت یوسف مشروط به ندیدن برهان رب بوده که همون مقام عصمت هست و چون شرط (ندیدن)محقق نیست مشروط (قصد)هم محقق نمیشه.علاوه بر این احتمال داره که قصد حضرت یوسف به دفع این شر(قضیه کامخواهی) از خودش باشه نه قصد کردن خود زلیخا ، جواب لولا هم محذوف هست و مربوط به قبل نیست.

چند شاهد هم از خود سوره هست که نشانگر پاکی حضرت یوسف در این قضیه هس مثل اعتراف خود زلیخا در ایه 32 و 51[4] و شهادت خود خداوند در ایه 24[5].

2- چرا حضرت یوسف می فرماید: من خودمو را مبرا نمى‏ كنم در حالی که پیامبران معصومند؟

جواب: در پست های
200 تومنی پاره پوره! و عصمت ذاتی یا اکتسابی؟ گفته شد که پیامبران مجبور نیستن گناه نکنن و اونا هم مثل ما نفس دارن ولی بخاطر علمی که خدا بهشون داده گناه نمی کنن بخاطر همین حضرت یوسف گفت: «مگه آونی رو كه پروردگارم رحم بکنه»پس میشه بگیم این حرف حضرت یوسف اشاره به مقام عصمت باشه نه اینکه نقصی بر عصمت
3- به چه علت ظرف آبخوری پادشاه رو تو وسایل برادرش قرار داد تا تهمت دزدی به یه شخص بی گناه زده بشه؟

جواب: اولا که به فرمان خداوند بوده ثانیا این راهی برای نگه داشتن برادرش بود تا بدین وسیله حضرت یعقوب به مصر بیاد البته به برادرش گفته بود که من یوسف هستم و نگرانی اش رو برطرف کرده بود[6].

تهمت دزدی هم کار حضرت یوسف نبود علاوه بر اینکه اگه به دستور حضرت یوسف هم باشه از جهتی درسته چون اینا حضرت یوسف رو از پدرش دزدیده بودن و از این جهت دزد بودن.

4- چرا حضرت یوسف به پدرش خبر نداد که زنده هست و جاش کجاس تا اینهمه گریه نکنه؟

جواب: این کار می تونه به امر خداوند برا امتحان حضرت یعقوب باشه.علاوه بر اینکه حضرت یعقوب می دونس که پسرش زنده اس و بخاطر دوری اش گریه می کرد[7].

5- چگونه حضرت یوسف اجازه داد که پدر و مادر و برادرهاش بهش سجده بکنن در حالی که اولا سجده بر غیر خدا جایز نیست ثانیا این منافات با احترام پدر و مادر داره؟

جواب: این سجده شکر بخاطر پیدا کردن حضرت یوسف بوده نه سجده بر وی پس لام در خروا له سجدا برا تعلیل هس چون سجده كردن ایشون به یوسف با اینكه یكى از اونا خود یعقوب (ع) هس كه از مخلصینه و برا غیر خداى واحد سجده نمى‏كنه نشون می ده که ایشون در برابر یوسف، خدا رو سجده كردن نه اینكه یوسف را سجده كرده باشن، و در حقیقت یوسف رو مثل كعبه قبله خود قرار داده‏ بودن روایت هم از امام باقر داریم که اشاره به همین مطلب داره [8].


[1] نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْكَ أَحْسَنَ الْقَصَص سوره یوسف ایه 3

[2] وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ، وَ هَمَّ بِها. لَوْ لا أَنْ رَأى‏ بُرْهانَ رَبِّهِسوره یوسف ایه 24

[3]وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسِی، إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ همان 53

[4] وَ لَقَدْ راوَدْتُهُ عَنْ نَفْسِهِ، فَاسْتَعْصَمَ-الْآنَ حَصْحَصَ الْحَقُّ، أَنَا راوَدْتُهُ عَنْ نَفْسِهِ. وَ إِنَّهُ لَمِنَ الصَّادِقِین

[5] كَذلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ، إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصِینَ

[6] الأربعین فی أصول الدین    ج‏2ص    139

[7]أطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج‏7، ص: 257

[8] ترجمه تفسیر المیزان    ج‏11   ص 113ص

طبقه بندی: پیامبر شناسی،  عصمت،  پرسش و پاسخ، 
برچسب ها: یوزارسیف، زلیخا، زیبا و خوشگل، یعقوب، بنیامین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط : قادر غدیری(طلبه)
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic