لزوم تبیعیت از پیامبر اکرم از منظر قرآن کریم

یکی از اصول و اعتقاداتی که مورد اتفاق شیعه و سنی می‌باشد، لزوم اطاعت و تبعت از اوامر و نواهی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است که قرآن کریم در بیش از بیست آیه ضرورت و وجوب آن را متذکر شده است و اطاعت از حضرت را اطاعت از خداوند متعال و مخالفت با ایشان را مخالفت با خدا بیان می‌کند؛ و از طرف دیگر این مساله را معیار ایمان و کفر مسلمانان نیز معرفی می‌کند.

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: « قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْكَافِرِین [آل عمران /32] بگو خدا و پیامبر [او] را اطاعت كنید پس اگر روی‌گردان شدند، قطعا خداوند كافران را دوست ندارد». در جای دیگر می‌فرماید: «وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [آل عمران/132]خدا و رسول را فرمان برید، باشد كه مشمول رحمت قرار گیرید».


در این آیات کلمه "اطیعوا" در مورد خداوند و رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) یک بار آمده است که این نشان دهنده آن است که اطاعت از رسول، مانند اطاعت از خداست؛ و مخالفت و نافرمانی از آن موجب کفر و دوری از رحمت الهی می‌گردد.

در آیات دیگری از قرآن کریم کلمه "اطیعوا" دوبار تکرار شده است. چنان که می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ [نساء/59]اى كسانى كه ایمان آورده‏ اید خدا را اطاعت كنید و پیامبر و اولیاى امر خود را [نیز] اطاعت كنید».

علامه طباطبایی در وجه تکرار کلمه"اطیعوا" می‌گوید: «قرآن کریم کلمه اطیعوا را دو باره آورد، تا بفهماند اطاعت خدا یك نحوه اطاعت است و اطاعت رسول یك نحوه دیگر است(اطاعت خدا اطاعت کردن از دستورات و شریعتی است که از طریق پیامبر به ما رسیده است و اطاعت پیامبر در امور ولایتی و حکومتی حضرت بر امت اسلامی است) ولى بعضى از مفسرین گفته‌‏اند تكرار كلمه (اطیعوا) صرفا به منظور تاكید بوده، و این حرف به هیچ وجه درست نیست، زیرا اگر هیچ منظورى به جز تاكید در بین نبود، ترك تكرار، این تاكید را بیشتر افاده مى‏‌كرد، و لذا باید مى‏‌فرمود" اطیعوا اللَّه و الرسول ..."، چون با این تعبیر مى‏‌فهمانید اطاعت رسول، عین اطاعت خداى تعالى است، و هر دو اطاعت یكی هستند».[1] 

در این آیات اطاعت از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به صورت مطلق بیان شده است و حد و مرزی برای آن بیان نشده است که نشان دهنده آن است که اطاعت از حضرت، در تمام امور و شئون فردی، اجتماعی، سیاسی و حکومتی و ... واجب و لازم است و در تایید این مطلب، قرآن کریم در آیه دیگری می‌فرماید: «وَ ما آتاکمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدیدُ الْعِقاب [حشر/7] و آن‌چه را فرستاده [و او] به شما داد آن را بگیرید و از آن‌چه شما را از آن باز داشت، دوری کنید  و از خدا پروا بدارید كه عقاب الهی بسیار شدید است»

همچنین در آیه دیگری می‌فرماید: «ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ یَكُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالًا مُبِیناً[احزاب/36] هیچ مرد و زن با ایمانى حق ندارد هنگامى كه خدا و پیامبرش امرى را لازم بدانند، از خود (در برابر فرمان خداوند) اختیارى داشته باشد. هر كس نافرمانى خدا و رسولش را كند، به گم‌راهى آشكار گرفتار شده است».

بنابراین اطاعت از دستورات پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در تمام شئون مختلف اعم از تشریعی، حکومتی، فردی، اجتماعی  واجب می‌باشد و مخالفت با آن، نه تنها موجب کفر می‌شود، بلکه هلاکت ابدی را برای امت خواهد داشت، چنان‌که قرآن کریم فرموده است: «وَمَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَیَتَعَدَّ حُدُودَهُ یُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِیهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُهِینٌ [نساء/14] و هر كس از خدا و پیامبر او نافرمانى كند و از حدود مقرر او تجاوز کند، او را در آتشى وارد کند كه همواره در آن خواهد بود و براى او عذابى خفت‌‏آور است».

اما با این وجود متاسفانه در زمان حیات نبی مکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و حتی بعد از رحلت ایشان، شاهد مخالفت‌های بسیاری از سوی صحابه با دستورات حضرت می‌باشیم که هم قرآن کریم و هم تاریخ قطعی به آن‌ها اشاره و بیان کرده‌اند که این مساله نه تنها با عدالت صحابه ناسازگار است؛ بلکه کفر و جهنمی بودن بسیاری از آنان را اثبات می‌نماید که در پست‌های بعدی به بیان مخالفت‌های صحابه با پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) خواهیم پرداخت.

________________________________________________________
پی‌نوشت
[1].تفسیر المیزان، ج4، ص618.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 مرداد 1395 توسط : علی سیدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات